V Iraku sa množí náboženské násilie, prežíva krvavé obdobie

Krvavá sobota v Iraku
Séria 16 koordinovaných bombových útokov na irackom území si v sobotu vyžiadala takmer 60 mŕtvych a desiatky zranených. Len v Bagdade vybuchlo najmenej osem náloží umiestnených v automobiloch. Explodovali v blízkosti obchodov, kaviarní či reštaurácií. Foto: SITA, AP

BAGDAD 26. septembra (WEBNOVINY) – Najmenej 19 ľudí prišlo vo štvrtok o život pri útokoch na trhoviská v bagdadskej provincii. Viac než 50 osôb utrpelo zranenia.

Štyri nálože explodovali v meste Sabá al-Búr severne od hlavného mesta a zabili najmenej 12 ľudí. Ďalších sedem mŕtvych si vyžiadal výbuch v sunnitskej štvrti meste Dúrá.

Irak v súčasnosti prežíva najkrvavejšie obdobie od roku 2008, pričom počet nábožensky motivovaných útokov značne stúpol. Podľa analytikov tento trend znamená rastúcu nespokojnosť sunnitskej menšiny a neschopnosť šiitských úradov riešiť jej problémy.

Náboženské násilnosti v Iraku posilnil aj viac než dvojročný konflikt v susednej Sýrii. Len v septembri doteraz zahynulo pri útokoch asi 700 Iračanov, od začiatku roku si útoky vyžiadali až skoro 4500 mŕtvych. Krviprelievanie vyvoláva obavy, že krajina opäť upadne do náboženskej vojny, ktorá ju sužovala v rokoch 2006 a 2007.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom