V júli sa zmení horná hranica príjmu na hypotéku pre mladých

Hypotéka

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Mzdový strop na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od 1. júla zmení. Vplyv na hranicu zvýhodnenej hypotéky má priemerná mzda v národnom hospodárstve za prvý štvrťrok, ktorú zverejňuje Štatistický úrad SR.

Od priemernej mzdy sa odvíja aj horná hranica príjmu pre žiadateľov o hypotéku pre mladých. Ako uviedla hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová, horná hranica hypotéky platná od júla sa zmení zo súčasných 1 153,10 eur na 1 067,30 eur. Získať hypotéku pre mladých so súčasným vyšším mzdovým stropom je teda možné ešte do konca júna.

Peniaze, korupcia
Foto: Shutterstock

Hypotéku pre mladých si môžu zobrať ľudia vo veku od 18 do 35 rokov, rozhodujúci je vek ku dňu podania žiadosti. Priemerný príjem v predchádzajúcom roku nesmie presahovať stanovenú hranicu.

Horný limit na získanie hypotéky je vo výške 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Pri dvojiciach sa horná hranica príjmu na získanie hypotéky pre mladých zdvojnásobí.

Príspevok sa poskytuje na prvých päť rokov splácania, najviac však zo sumy 50 tis. eur. Úroková sadzba sa znižuje o 3 %, z čoho 2 % dotuje štát a 1 % banka. Do posudzovania nároku na štátny príspevok sa nezapočítavajú napríklad diéty, výživné alebo štipendium doktoranda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom