V Káhire pochovali Omara Sharifa, lúčili sa stovky ľudí

Egyptský herec Omar Sharif
Egyptský herec Omar Sharif (vpravo) pokladá tabuľku s ocenením Hercova misia so svojím menom na Moste slávy v rámci 16. ročníka Medzinárodného filmového festivalu ARTFILM 2008 Trenčianske Teplice - Trenčín. Trenčianske Teplice, 29. jún 2008. Foto: SITA/Tomáš Somr

KÁHIRA 12. júla (WEBNOVINY) – Na cintoríne Nafísa v Káhire pochovali v nedeľu svetoznámeho egyptského filmového herca Omara Sharifa. Jeho rakva bola zabalená v egyptskej zástave a čiernej látke.

Na pohrebe sa zúčastnili stovky smútiacich vrátane priateľov, rodinných príslušníkov, umelcov a fanúšikov, informovala agentúra DPA. Smútiaci sa predtým zhromaždili na modlitbách v jednej z káhirských mešít.

Sharif zomrel v piatok na infarkt v nemocnici v Káhire vo veku 83 rokov. Hercov syn Tárik v máji oznámil, že jeho otcovi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Posledné mesiace pred smrťou prežil Sharif v klinike pre pacientov s týmto ochorením.

Sharif debutoval na striebornom plátne v roku 1954 domácim filmom Spaľujúce slnko. Ako prvý herec arabského pôvodu sa preslávil na medzinárodnej scéne v roku 1962 vďaka úlohe vo filme Lawrence z Arábie, ktorý bol jeho prvou snímkou v anglickom jazyku. Rola mu vyniesla nomináciu na Oscara.

Sharif sa predstavil i v ďalších prelomových filmoch ako Doktor Živago (1965) či Funny Girl (1968). Jeho posledným filmovým počinom je dráma Rock the Casbah z roku 2013. Herec je držiteľom troch Zlatých glóbusov a jedného Césara. Jeho bývalá manželka Fátin Hamámová, tiež herečka, zomrela v januári.

Na Slovensko zavítal v roku 2008, keď si na medzinárodnom filmovom festivale Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach prevzal prestížne ocenenie Hercova misia.

Video: Posledná rozlúčka s Omarom Sharifom

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Omar Sharif