V Kalifornii stále horí, hasiči slávia čiastkové úspechy

Kaliforniu ohrozujú rozsiahle požiare
Na území Kalifornie vyčíňa viac ako 20 veľkých požiarov na celkovej ploche asi 9000 kilometrov štvorcových. Foto: SITA/AP

LOS ANGELES/SAN FRANCISCO 7. augusta (WEBNOVINY) – Aj keď sa hasičom v americkom štáte Kalifornia podarilo v boji s lesnými požiarmi dosiahnuť čiastkové úspechy, a to v neposlednom rade vďaka zrážkam, všeobecne tu panujú obavy zo zhoršenia situácie v dôsledku horúčav, suchého počasia, ako aj lokálnych búrok.

Guvernér Kalifornie Jerry Brown varoval pred „kolosálnym rozmerom“ požiarov a hovoril o „budíčku“ v problematike klimatických zmien. Prvý muž štátu navštívil vo štvrtok miestneho času oblasť Clear Lake na severe Kalifornie zasiahnutú požiarmi a hovoril pri tejto príležitosti o tragédii rodín, ktorých prístrešky plamene zničili, informoval denník The Los Angeles Times.

Obrazom: Kaliforniu ohrozujú rozsiahle požiare

Lesné požiare, ktoré v oblasti asi 160 km severne od San Francisca vyčíňajú od konca júla, spustošili medzičasom územie s rozlohou viac ako 280 kilometrov štvorcových. Doteraz zničili plamene popri lesných porastoch 43 obytných domov. Požiare sa zrejme podarí definitívne dostať pod kontrolu až v druhej polovici augusta.

Vo štvrtok sa prví z evakuovaných občanov mohli vrátiť do svojich domovov, avšak kompetentní ich upozornili, aby sa pripravili na situáciu, v ktorej by za istých okolností museli domy opäť v krátkom čase opustiť a aby sledovali všetky príslušné zdroje informácií.

Nové riziko predstavujú teraz očakávané búrky, v súvislosti s ktorými vydali aj varovanie pred extrémnym počasím a ktoré vzhľadom na pravdepodobné blesky môžu vo vysušených lesoch spôsobiť nové požiare.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom