V kauze CT prístrojov kúpených Žilinským krajom zrejme dôjde k začatiu trestného stíhania

Ct prístroj
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 9. januára (WebNoviny.sk) – V prípade CT prístrojov kúpených Žilinským samosprávnym krajom pre nemocnice v Liptovskom Mikuláši a Trstenej zrejme dôjde k začatiu trestného stíhania. Novinárom to utorok povedal policajný prezident Tibor Gašpar.

Vážne pochybenia

V piatok 5. januára vyšetrovateľovi doručili záverečné rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie. Touto vecou sa zaoberá polícia, konkrétne Národná kriminálna agentúra (NAKA) už niekoľko mesiacov a čakalo sa práve na tento výsledok,“ uviedol Gašpar s tým, že vyšetrovateľ po prečítaní protokolu skonštatoval 14 vážnych pochybení. Tie sa podľa policajného prezidenta budú skúmať už v rámci procesného vyšetrovania.

Žilinský samosprávny kraj pod vedením predošlého predsedu Juraja Blanára (Smer-SD) podľa súčasného vedenia kraja viackrát vážne porušil zákon pri kúpe CT prístrojov a prerobil tak 1,5 milióna eur. Juraj Blanár nevylučuje formálne pochybenia, vážne porušenia však odmieta.

Pokiaľ ide o medializovaný prípad opätovného zrušenia obvinení voči deviatim osobám v kauze piešťanského CT, od začiatku celého prípadu bol podľa Gašpara problém s tým, aby sa určila miera efektivity nákupu daného prístroja.

Kauza CT

„Vzhľadom na to, že ten prístroji ako taký bol jedinečný a bol ťažko porovnateľný s inými, tá nadhodnotená cena sa stanovovala veľmi ťažko,“ skonštatoval. Súčasne bolo podľa neho potrebné skúmať aj to, či došlo, alebo nedošlo k porušeniu pravidiel v rámci verejného obstarávania. „To sú také hlavné faktory, ktoré tu podľa mňa hrajú dôležitú úlohu pri posúdení, či to je, alebo nie je trestný čin,“ zdôraznil Gašpar.

Spomínaný prípad je podľa policajného prezidenta dobrým príkladom rozlišovania medzi politickou kauzou a trestnoprávnou rovinou. „Som rád, že tu je rozhodnutie prokuratúry a nie polície, lebo by som počúval, že sme to zamietli pod koberec,“povedal s tým, že rozhodnutie by mala vysvetliť samotná prokuratúra. „Vyšetrovanie sa ale ešte neskončilo, zrejme tam dôjde opäť k nejakým pokynom, a preto počkajme na právoplatné uzavretie tejto kauzy,“ dodal Gašpar.

Prokurátorka Monika Piknová z Krajskej prokuratúry v Trenčíne podľa medializovaných informácii ešte 21. decembra 2017 zrušila uznesenie vyšetrovateľky NAKA o vznesení obvinenia voči deviatim osobám v kauze piešťanského CT-čka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj BlanárTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)