V kauze Devín banky padol oslobodzujúci rozsudok, prípadom sa bude ďalej zaoberať najvyšší súd

Súd
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

BANSKÁ BYSTRICA 2. mája (WebNoviny.sk) – Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes oslobodil spod obžaloby bývalého generálneho riaditeľa súkromnej Devín banky Ľubomíra K. a jeho piatich spoluobžalovaných, pretože skutky nie sú trestným činom.

Prípad posúdi najvyšší súd

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý ich žaloval ako organizovanú skupinu pre spreneveru a úverový podvod, sa voči rozsudku odvolal. Prípad tak bude posudzovať Najvyšší súd SR. Obžalovaní sa práva na odvolanie vzdali.

Medzi obžalovanými sú dvaja bývalí generálni riaditelia Devín banky, Ľubomír K. a Pavel R., bývalá šéfka úverového oddelenia Dáša L. a jeden člen jej predstavenstva. Podľa obžaloby trestnú činnosť páchali v rokoch 1998 až 2001 a spôsobili škodu vyše 70 miliónov eur.

Devín banka skončila po tom, ako Národná banka Slovenska uvalila na ňu nútenú správu. S Devín bankou bola prepojená personálne aj majetkovo spoločnosť APIS. Preto sa medzi obžalovanými ocitli aj predstavitelia tejto spoločnosti, Viliam Ž. a Jana K.

Tvrdenia obžaloby sa nepreukázali

V rozsiahlom dokazovaní sa podľa predsedu senátu ŠTS tvrdenia obžaloby nepreukázali. Banka sa zaoberala aj deblokáciou ruského dlhu voči Slovensku. Vo februári 1996 banka uzavrela s Ministerstvom financií SR mandátnu zmluvu o odmene za vykonané deblokácie. Štát však bez toho, aby namietal výšku náhrady, odmietol ju vyplatiť.

Podľa súdu by jej vyplatenie s najväčšou pravdepodobnosťou zabránilo nútenej správe banky a následne konkurznému konaniu. Obhajoba špecifikovala nevyplatenú sumu na dve a pol miliardy slovenských korún.

Devín banku založili tri odborové zväzy spolu so Slovenským zväzom výrobných družstiev a Slovenskou poisťovňou v roku 1992. Nútenú správu nad Devín bankou vyhlásili v auguste 2001. Náhrady za jej nedostupné vklady začala v novembri 2001 vyplácať Slovenská sporiteľňa. Do novembra 2004 bolo viac ako 103-tisíc klientom vyplatených vyše 11,6 miliardy korún.

Na vyhlásení rozsudku sa ospravedlnili bývalý generálny riaditeľ Ľubomír K. i obžalovaná Jana K.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry