Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock
5. 08. 2015 9:17 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

V kauze Kúpeľov Brusno nastal zvrat, súd zrušil rozsudok

KOŠICE 5. augusta (WEBNOVINY) – V kauze Kúpeľov Brusno nastal zvrat. Ústavný súd Slovenskej republiky (ÚS) v druhom senáte na neverejnom zasadnutí rozhodol o zrušení rozsudku Okresného súdu Banská Bystrica z 10. októbra 2014, v ktorom sudkyňa okresného súdu posunula Kúpele Brusno do konkurzu bez možnosti odvolania sa, čím uprela kúpeľom, správcovi a veriteľom právo na spravodlivé súdne konanie. ÚS vrátil spis súdu na ďalšie konanie. V mene Kúpeľov Brusno o tom v tlačovej správe informovala Monika Kozelová.

Kúpele sa dostali do sklzu so splácaním úveru

Kúpele Brusno sa dostali do sklzu so splácaním úveru v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke v období, keď sa zmenilo preplácanie liečebných pobytov.

V súlade s novou legislatívou niektoré pobyty boli preradené zo skupiny A, kde sú hradené v plnej výške, do skupiny B, kde sú hradené len liečebné náklady. Vzhľadom na to, že mnohí pacienti nemali na zaplatenie kúpeľnej liečby, nárazovo klesol ich počet a tým aj tržby kúpeľov viac ako o polovicu.

Okresný súd Banská Bystrica 14. mája 2014 povolil reštrukturalizáciu. Ako uviedla Kozelová, správkyňa Veronika Škodová vykonávala dohľad nad činnosťou kúpeľov a podľa jej slov si kúpele riadne plnili svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona a uhrádzali všetky nové záväzky. Kozelová uviedla, že do reštrukturalizačného konania si Slovenská záručná a rozvojová banka prihlásila pohľadávku vo výške 8,9 milióna eur.

Konanie banky však už od samého začiatku smerovalo k tomu, aby bol na kúpele vyhlásený konkurz, hoci to bolo nevýhodné aj pre ňu. Banka ihneď po začatí reštrukturalizačného konania vyhlásila predčasnú splatnosť úveru. Podľa Kozelovej to bol postup, ktorý je v zmysle účinkov začatia reštrukturalizačného konania neprípustný a teda protizákonný.

Slovenská záručná a rozvojová banka s pohľadávkou špekulovala

Kúpele Brusno podali na príslušný súd návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým by súd nariadil banke dodržiavať zákon. Tento návrh ale musel súd zamietnuť, a to z logického dôvodu – nemôže rozhodovať o niečom, čo je dané priamo zákonom.

Banka si aj napriek protizákonnému postupu prihlásila svoju pohľadávku do reštrukturalizácie tak, ako keby bol úver naozaj splatný a vôbec nerešpektovala rozhodnutie súdu. Reštrukturalizačný plán bol schválený väčšinou veriteľov (97,22 percenta), a banka ako iniciátor konkurzného konania už počas reštrukturalizácie vedela, že v konkurze sa jej uspokojenie dostane niekde hlboko pod 60 percent.

Oproti tomu v reštrukturalizácii mala v prípade úspechu v incidenčnom spore v schválenom pláne navrhnuté 100-percentné uspokojenie. Podľa Kozelovej „medzičasom vyšlo najavo, že Slovenská záručná a rozvojová banka už v predminulom roku s touto pohľadávkou špekulovala, keď presunula Kúpele Brusno medzi rizikových klientov.“

Dobrá správa pre zamestnancov aj štát

Ústavný súd rozhodol v prospech Kúpeľov Brusno, čo je dobrá správa nielen pre viac ako 150 zamestnancov a ich rodiny, ale aj pre štát, ktorému sa v regióne dlhodobo nedarí znižovať nezamestnanosť a kde sa evidovaná miera nezamestnanosti blíži k 17,3 percenta.

Viac ako 180-ročná tradícia Kúpeľov Brusno tak bude pokračovať a Kúpele Brusno nebudú nasledovať osud chátrajúcich kúpeľov v Korytnici. Ako uviedla Kozelová, po potvrdení reštrukturalizačného plánu budú môcť Kúpele Brusno naďalej úspešne expandovať na trhu s podpornou kúpeľnou liečbou či s balenou minerálnou vodou. Dostavbou nových kúpeľných a ubytovacích kapacít budú kúpele môcť nielen poskytovať kúpeľné služby pre domácu, ale aj zahraničnú klientelu, ale zároveň tým vytvoria aj ďalšie pracovné miesta pre tento región.

V neposlednom rade budú kúpele podporovať rast cestovného ruchu na Horehroní, a tým nepriamo ovplyvňovať zamestnanosť aj v tejto oblasti.

Odporúčané články

Kúpele Brusno pokračujú v prevádzke, majú nového správcu Riaditeľ kúpeľov Brusno chce zvrátiť konkurz, odvolal sa

Neprehliadnite

Kotlebovci: Ignorovať alebo spolupracovať? Foto: Autobus plný ľudí zišiel z cesty a havaroval, zasahovali aj leteckí záchranári (aktualizovaný) Prečo slovenské mestá ešte nie sú smart? (podcast) Video: Matovič odstúpil z eurovolieb a vyzval ľudí, aby dali hlas Pollákovi (aktualizované) Dôchodkyňa naletela podvodníkovi a prišla o tisíce eur, policajti upozorňujú na ďalšie triky Vydierač obral obeť o 10-tisíc eur, muž si na vyplatenie peňazí vzal úver v banke Foto: Trnavčan vyhodil z balkóna na 8. poschodí mačku, vo väzení by mohol stráviť až päť rokov Peter Sagan si po pretekoch na Okolo Kalifornie polepšil v etapovom rebríčku UCI

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.