Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Policajna akademia
Prezidentovi Gašparovičovi sa Kaliňákova 'nominantka' profesne nepozdáva. Foto: SITA/Marián Peiger
14. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

V kauze policajnej akadémie obvinili po rektorovi aj kňaza

BANSKÁ BYSTRICA 14. mája (WEBNOVINY) – V korupčnej kauze Akadémie Policajného zboru v Bratislave padol ďalší rozsudok. Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v stredu uznal vinu a uložil trest odňatia slobody na dva roky podmienečne za podplácanie bývalému generálnemu duchovnému Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR podplukovníkovi Miroslavovi T.

Ide o ďalšieho odsúdeného v prípade machinácií pri prijímaní záujemcov o štúdium na Akadémii PZ v školskom roku 2012. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný kňaz sa odvolal ihneď po jeho vyhlásení, prokurátor sa vyjadrí v zákonnej lehote.

Tisícky eur ako sponzorský dar

Prvý právoplatný rozsudok v tejto kauze padol ešte v minulom roku. Ide o 52-ročného Milana Emmela z Humenného, ktorý počas Veľkej noci v roku 2012 v obci Rovné odovzdal vtedajšiemu rektorovi Akadémie PZ Václavovi Krajníkovi 3000 eur v súvislosti s prijatím syna do školy. Súd Emmela odsúdil za podplácanie rektora ako verejného činiteľa trestným rozkazom na peňažný trest 1000 eur. Proti tomu obvinený nepodal odpor a tým sa verdikt stal právoplatným.

Trestným rozkazom uznal vinu súd aj u duchovného Miroslava T. Ten však podal odpor a sudca musel nariadiť hlavné pojednávanie. Na ňom duchovný tvrdil, že 2000 eur dal rektorovi ako sponzorský dar na doplnenie vybavenia pastoračnej miestnosti v Akadémii PZ. Po zadržaní rektor však povedal, o čo ide a sumu päťtisíc eur vydal zápisnične polícii.

Pritom žiadne sponzorské peniaze nespomínal a neboli ani zaevidované žiadnym dokladom. Podľa sudcu duchovný spáchal prečin podplácania verejného činiteľa v súvislosti s prijatím dcéry svojho priateľa na štúdium v Akadémii PZ. Rektor neskôr vyhlásil, že sa na zápisnicu o vydaní úplatku polícii a na svoje tvrdenia v nej nepamätá pre náhlu mozgovú príhodu.

Krajníkova obžaloba je už na súde

Dňa 31. mája 2013 podplukovník Miroslav T. na vlastnú žiadosť odstúpil z funkcie generálneho duchovného Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR a neskôr skončil i služobný pomer v Ozbrojených silách SR.

Obžaloba na bývalého rektora Akadémie Policajného zboru v Bratislave Václava Krajníka je už na súde. Prokurátor ju podal pre pokračovací zločin prijímania úplatku 5000 eur a prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa v štádiu pokusu.

Rektor ako nadriadený mal dať príkaz zamestnancovi školy, aby v prijímacom konaní uprednostnil najmenej 29 uchádzačov o prijatie na Akadémiu Policajného zboru. Pritom mal za prijatie najmenej dvoch uchádzačov zobrať úplatok v celkovej výške 5000 eur. Pojednávanie s bývalým rektorom by sa malo začať 26. júna na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Odporúčané články

Bývalý rektor policajnej akadémie sa postaví pred súd Rektorkou policajnej akadémie má byť odborná asistentka

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...