V kauze Salmanovcov mal byť porušený zákon v prospech obžalovaných, prípad opäť otvoria

Súd, peniaze
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Kauza podnikateľov Sergeja a Alexandra Salmanovcov, spojená s podplácaním šéfa daňovákov v Dunajskej Strede, sa vracia na Špecializovaný trestný súd (ŠTS). Rozhodol o tom v pondelok 7. septembra dovolací senát Najvyššieho súdu SR (NS SR).

Ten zrušil verdikt, ktorým ŠTS v roku 2015 otca a syna oslobodil v kauze podplácania a takisto následný verdikt odvolacieho senátu NS SR, ktorý rozhodnutie potvrdil. Dovolací senát v tomto prípade konštatoval porušenie zákona v prospech obžalovaných.

Verdikt potvrdil aj Najvyšší súd

Podľa obžaloby si v tomto prípade Sergej a Alexander Salmanovci v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443-tisíc eur.

Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa. Spod obžaloby však otca so synom ŠTS v júli 2015 oslobodil, pričom v novembri 2016 verdikt potvrdil aj Najvyšší súd.

Oboch podmienečne prepustili

Podnikatelia Alexander a jeho otec Sergej Salmanovci si v apríli 2015 na NS SR vypočuli právoplatný rozsudok, ktorým ich súd uznal vinnými z podplácania bývalej riaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z. NS SR tak potvrdil verdikt ŠTS z roku 2014. Podľa obžaloby podnikatelia Márii Z. sľúbili za vybavenie bezproblémového vyplácania vrátenej DPH desať percent z uplatnených odpočtov.

Odmenu jej v decembri 2010 vypočítali na 290-tisíc eur, Mária Z. napokon dostala 40-tisíc eur v hotovosti. Zvyšných 250-tisíc eur nechala na ďalšie zhodnotenie u podnikateľov s tým, že si ich môže kedykoľvek vyžiadať.

Sergej dostal v tomto prípade trest sedem rokov, syn Alexander šesťročný trest. Obaja si ich mali odpykať vo väznici s minimálnym stupňom stráženia. Alexandra z výkonu trestu podmienečne prepustili v roku 2017, jeho otca začiatkom roku 2018.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR