V kauze Vatileaks II vyniesli rozsudok, novinári si vydýchli

Pápež kanonizoval nových svätých, prvýkrát aj manželský pár
Foto: SITA/AP

VATIKÁN 7. júla (WebNoviny.sk) – Tribunál vo Vatikáne uznal vo štvrtok dvoch z piatich obžalovaných v súvislosti so škandálom okolo ilegálneho úniku dôverných dokumentov známom ako Vatileaks II za vinných a odsúdil ich na niekoľkomesačné tresty.

Ide o dvoch členov medzičasom zrušenej komisie, ktorú pápež František vytvoril, aby mu radila v otázkach ekonomických a úradných reforiem, a to vatikánskeho preláta, španielskeho monsignora Ángela Lucia Valleja Baldu a konzultantky pre komunikáciu s verejnosťou Francescu Chaouquiovú.

O novinároch tribunál nerozhodol

Prvý z nich dostal 18 mesiacov väzenia, kým spomínaná konzultantka desať mesiacov odňatia slobody podmienečne.

Ich asistenta Nicolu Maia tribunál zbavil obvinenia.

V prípade oboch novinárov, Emiliana Fittipaldiho a Gianluigiho Nuzziho, sa tribunál necítil kompetentný rozhodnúť o trestoch. Obaja minulý rok vydali knihy založené na dokumentoch, ktoré podľa vatikánskych predstaviteľov dostali od troch ostávajúcich obžalovaných. Informácie priniesli tlačové agentúry APA a AP.

Pre Nuzziho žiadali vatikánski prokurátori 12 mesiacov väzenia, pre Maia o mesiac viac, kým pre Valleja Baldu 37 mesiacov za mrežami a pre Francescu Chaouquiovú 45 mesiacov väzenia. Jedinou osobou, ktorej sa ich požiadavky netýkali, bol novinár Emiliano Fittipaldi, voči ktorému obžaloba nezhromaždila dostatok dôkazov. Obhajoba poukázala následne na nedostatočnosť dôkazov o úniku informácií, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Nuzzi označil proces za absurdný

Nuzzi sa vo štvrtok v súdnej sieni objavil s kópiou talianskej ústavy v rukách, aby zdôraznil zakotvenie princípu, že médiá v Taliansku nesmú podliehať cenzúre. Na jednej zo sociálnych sietí upozornil, že po prvý raz v histórii cirkvi vatikánsky súd vynesie rozsudok nad novinárom, ktorý je obžalovaný iba preto, že si robil svoju prácu. Celý proces označil za „absurdný“.

Po vynesení rozsudku hovoril Nuzzi o historickom dni nielen pre novinárov, ale aj pre Vatikán. „Vatikánsky súd preukázal odvahu a uznal, že sme si plnili iba svoju povinnosť,“ dodal Nuzzi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František