Kenská vláda zakázala používanie plastových tašiek, porušenie trestajú pokutou alebo väzením

Plastová taška
Foto: ilustračné, Thinkstock

NAIROBI 28. augusta (WebNoviny.sk) – V Keni platí od pondelka zákaz výroby a používania plastových tašiek, pričom za porušenie tohto zákona hrozí firmám aj jednotlivcom pokuta do 38-tisíc dolárov (v prepočte približne 32 200 eur) alebo štvorročné väzenie.

Vláda sa týmto opatrením snaží chrániť životné prostredie, továrne ale namietajú, že pre obmedzenie môže prísť o prácu až 80- tisíc ľudí.

Podľa odhadov v Keni použijú približne 24 miliónov plastových tašiek mesačne. Zákon sa vláde podarilo schváliť na tretí pokus po viac ako desaťročnom úsilí. Podobný zákaz pritom už platí vo viacerých afrických krajinách, vrátane Juhoafrickej republiky, Rwandy alebo Eritrey.

Výnimku majú továrne, ktoré používajú polyetylén na balenie výrobkov. Ľudia, ktorí do Kene pricestujú s plastovou taškou z nákupu v bezcolnej zóne, budú ju musieť pred vstupom do krajiny nechať na letisku.

Po schválení zákona stanovila vláda šesťmesačné prechodné obdobie, ktoré sa skončilo v nedeľu večer. Kontroly napriek tomu odhalili jeho nedodržiavanie a to prevažne u maloobchodníkov, ktorí nedisponujú alternatívnymi materiálmi na balenie tovaru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom