V Keni sa konajú prezidentské voľby, opozícia ohlásila bojkot

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Keňa; prezidentské voľby
Prezidentské voľby v Keni. Foto: SITA/AP

NAIROBI 26. októbra (WebNoviny.sk) – V Keni sa vo štvrtok konajú prezidentské voľby, ktoré v krajine vyhlásili po tom, ako augustové voľby vyhlásili za neplatné a anulovali ich výsledky. Kontroverzné hlasovanie sa uskutočňuje za sprísnených bezpečnostných opatrení.

Ako informuje spravodajský portál BBC, v pohotovosti sú desiatky tisíc členov bezpečnostných zložiek.

Protestujúci obyvatelia

Voľby sa začali o 6:00 miestneho času (5:00 SELČ) a podľa informácií agentúry AP ich už sprevádzali strety medzi políciou a protestujúcimi obyvateľmi niektorých opozičných oblastí. Muži zákona použili proti nespokojným občanom slzný plyn, zatiaľ čo oni do nich hádzali kamene.

Násilnosti vypukli v slume Kibera v Nairobi aj v meste Kisumu, kde protestujúci zapálili ohne a zablokovali cesty. Mnoho volebných miestností miestne úrady v obave o bezpečnosť neotvorili. V oblastiach, kde má súčasný prezident Uhuru Kenyatta väčšiu podporu, voľby napredujú bez incidentov.

Nižšia účasť

Volebná účasť je podľa prvých informácií nižšia ako bola počas augustového hlasovania. Hlavná opozícia voľby bojkotuje. Jej líder Raila Odinga, ktorý svoju kandidatúru stiahol, vyzval všetkých svojich podporovateľov, aby pre možné zásahy polície nechodili hlasovať.

Výsledky volieb nebudú podľa Odingu vierohodné, pretože postrádajú väčšiu volebnú reformu a Kenyatta nimi vedie krajinu k autoritárskej vláde.

Anulovanie výsledkov

Najvyšší súd po voľbách, ktoré sa konali 8. augusta, vyhlásil, že neboli v zhode s ústavou a platnými zákonmi a anuloval ich výsledky. Netvrdil pritom, že za neplatnosť volieb môže ich víťaz Uhuru Kenyatta či jeho politická strana. Predseda volebnej komisie Wafula Chebukati neskôr vymenoval šesť osôb, ktoré majú dohliadať na nové prezidentské voľby.

Po Kenyattovom augustovom víťazstve sa v krajine zdvihla vlna nepokojov a protestov. Pri stretoch protestujúcich a bezpečnostných zložiek zomrelo v krajine približne 70 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Uhuru Kenyatta