V Keni zastrelili populárneho šejka, ľudia podpálili kostol

Kena
Foto: SITA/AP

MOMBASA 4. októbra (WEBNOVINY) – Neznámi ozbrojenci v Keni zastrelili obľúbeného moslimského klerika, ktorý kázal v mešite spájanej v minulosti so somálskymi islamistickými militantmi. V piatok o tom informovala polícia v meste Mombasa.

Vražda šejka Ibrahima Omara, ktorý zahynul spolu s troma ďalšími mužmi v rovnakom aute, nasledovala po zabití viac než 60 ľudí pri útoku v nákupnom centre v Nairobi, ku ktorému sa prihlásila somálska extrémistická skupina aš-Šabáb.

Blízki spolupracovníci Omara uviedli, že sa stal ďalšou obeťou ilegálnych vrážd kenských bezpečnostných síl, čo však polícia odmieta. „Polícia nemá so streľbou nič spoločné. Takto nekonáme,“ uviedol policajný šéf okresu Robert Kitur. Podľa jeho slov jeden z piatich mužov v aute prežil.

Po vražde radikálneho moslimského klerika vypukli v piatok v kenskom prístavnom meste Mombasa násilné nepokoje, počas ktorých výtržníci podpálili protestantský kostol. Polícia proti nim použila slzotvorný plyn, hasiči bojujú s plameňmi. Zrážky nasledovali po tom, čo neznámi ozbrojenci zastrelili obľúbeného duchovného, ktorý kázal v mešite spájanej v minulosti so somálskymi islamistickými militantmi.

K incidentu došlo vo štvrtok v noci len niekoľko stoviek metrov od miesta, kde v auguste 2012 v aute zastrelili iného radikálneho duchovného Abouda Roga. Vražda Roga, ktorého tiež spájali s aš-Šabábom, vyvolala vtedy v Mombase krvavé nepokoje. V súvislosti s novými udalosťami už v meste posilnili policajnú prítomnosť.
Kena
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom