V kine Lumiere bude mať premiéru nový dokumentárny seriál

Kino Lumiere
Zrekonštruované kino Lumiere Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – V bratislavskom kine Lumiere budú mať v sobotu 27. októbra pri príležitosti Svetového dňa audiovizuálneho dedičstva premiéru tri časti nového slovenského dokumentárneho seriálu Celuloid Country, na ktorom sa režisérsky podieľali Martin Šulík a Ivan Ostrochovský.

Projekcia sa začne o 19:00 za účasti oboch tvorcov. Seriál Celuloid Country – dejiny slovenského dokumentu sa pokúsi prerozprávať históriu dokumentárneho filmu súvisiacu s dnešným územím a kontextom Slovenska.

„Ide o seriál, ktorý sa pokúša načrtnúť obraz Slovenska predovšetkým cez dokumentárne a spravodajské filmy. Pokúša sa odpovedať na otázku, prečo sa v určitej dobe preferoval daný obraz. Či slovenské filmy ukazujú to, akí sme alebo skôr to, akí by sme chceli byť,“ uviedol Ostrochovský s tým, že zámerom tvorcov bolo vytvorenie akejsi dvojexpozície dejín filmu a dejín Slovenska.

Kino, film
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Celý projekt má deväť dielov. Prvé tri sa zaoberajú obdobím prvopočiatkov zobrazovania územia Slovenska vo vtedajšej rakúsko-uhorskej monarchii až po vyhlásenie vojnovej Slovenskej republiky a spracoval ich Martin Šulík.

Ďalšie tri časti, ktoré režíroval Ivan Ostrochovský, zachytávajú obdobie 2. svetovej vojny až po koniec 60. rokov minulého storočia.

Jeden diel v réžii Filipa Fabiána zobrazuje obdobie normalizácie a 80. roky a napokon periódu rokov 1989 až 2005 v dvoch záverečných dieloch zachytáva Ivan Ostrochovský.

„Na sobotňajšej premiére sa budú premietať prvé dva diely, ktoré realizoval Martin Šulík a zaoberajú sa prvopočiatkami kinematografie na Slovensku. Tretí film na premiére spracováva obdobie vojnového Slovenského štátu,“ dodal Ostrochovský. Pôjde o diely Nadšení amatéri, Osamelí bežci a Nástup.

Agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu Simona Nôtová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Šulík