V Komárne zasadli maďarskí poslanci, Pavol Paška sa hnevá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Maďarsko
Foto: SITA, AP

KOMÁRNO 27. júna (WEBNOVINY) – V Komárne na pôde Univerzity Jánosa Seleyho v stredu zasadá výbor maďarského parlamentu pre spolupatričnosť, proti čomu ostro protestuje predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD).

Podľa neho maďarské Národné zhromaždenie neinformovalo Slovensko o zasadnutí na žiadnej diplomatickej alebo protokolárnej úrovni.

„Považujem za absolútne bezprecedentné, aby národný parlament inej krajiny si organizoval výjazdové zasadnutie oficiálneho výboru na území iného štátu,“ povedal Paška.

Slovenský rezort diplomacie sa o zasadnutí výboru maďarského parlamentu v Komárne dozvedel z webovej stránky maďarského parlamentu. „Považujeme to za neštandardné a politicky nezdvorilé. Navyše to neladí s trendom posilňovania pozitívnej atmosféry a partnerskej komunikácie, na ktorom sa dohodli naši premiéri i ministri zahraničných vecí,“ povedala agentúre SITA Renáta Goldírová z tlačového ministerstva zahraničia.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák uznáva, že sme súčasťou schengenského priestoru a nespochybňujeme právo uskutočniť takéto rokovanie na území Slovenska. Základná slušnosť však podľa neho káže, aby maďarský parlament oznámil takúto iniciatívu slovenskému zákonodarnému zboru. „Spôsob, akým bola táto akcia zorganizovaná a uskutočnená, je v protiklade s prístupom vlády SR aj Maďarska k rozvoju bilaterálnych vzťahov,“ skonštatoval Lajčák.

Výbor vraj zasadnutie oznámil

Výbor maďarského parlamentu pre spolupatričnosť svoje zasadnutie v Komárne vopred ohlásil maďarskému veľvyslancovi na Slovensku, ktorý rokoval s predsedom parlamentu, a aj slovenskému ministerstvu zahraničných vecí. Tvrdí to predseda výboru Arpád Potápi zo strany Fidesz.

Univerzita komarno skola
Foto: SITA/Mária Pietová

Výbor podľa jeho slov už zasadal aj v Slovinku, na Ukrajine a v Rumunsku a nikde okolo toho nebol taký rozruch ako na Slovensku, povedal na tlačovej besede po zasadnutí Potápi. „Možno, že na Slovensku je to niečo nezvyčajné, ale myslím si, že to patrí k životu, lebo žijeme v jednej spoločnej Európskej únii,“ skonštatoval.

Ako ďalej povedal, ďakuje predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi za to, že jeho vyjadrenia zabezpečili taký mediálny záujem o zasadnutie výboru ako nikdy predtým. Zároveň ubezpečil, že výbor sa nezaoberal otázkou autonómie juhu Slovenska ani táto otázka nebola cieľom rokovania.

Akademickú pôdu Univerzity Jánosa Seleyho v Komárne označil za najvhodnejšie miesto pre zasadnutie tohto výboru na Slovensku. Aj v iných krajinách si vyberali pre svoje zasadnutia priestory vzdelávacích alebo sociálnych inštitúcií, povedal Potápi.

„Veríme, že budeme pokračovať v dobrých vzťahoch, ktoré sa začali rozvíjať pred niekoľkými rokmi,“ povedal na margo slovensko-maďarských vzťahov. Predstaviteľov Mostu-Híd podľa Potápiho na zasadnutie výboru nepozvali preto, že vždy pozývajú len maďarské strany. Dodal však, že by chceli do budúcnosti nadviazať partnerské vzťahy aj s Mostom-Híd.

Pál Csáky nevidí žiaden problém

Pál Csáky zo Strany maďarskej koalície (SMK) nevidí žiadny problém v tom, že výbor maďarského parlamentu pre spolupatričnosť v stredu zasadá v Komárne.

Ako povedal pre médiá, maďarská strana neporušila žiadne medzinárodné konvencie a je za to, aby sa tento výbor vrátil na Slovensko aj v septembri.

Pál Csáky
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podľa neho by bolo dobré, keby u nás rokoval spoločne s niektorým výborom Národnej rady SR. „Tento výbor nemá čo tajiť,“ povedal Csáky.

Csáky reagoval na slová predsedu parlamentu, že „zdá sa, že pán Paška má hungarofóbiu, ktorú zneužíva na interný politických súboj v strane Smer. Rozhodne je to nešťastné a nemyslím si, že to bol štátnický prejav a nemal na to hlavne dôvod – žiadny zákon SR, respektíve žiadna medzinárodná konvencia porušená nebola“.

Podľa Csákyho Paška prezentoval len svoj osobný názor, ktorý označil za „výkrik do tmy“. Csáky zároveň nevidí problém ani v tom, že zasadnutie výboru sa koná na akademickej pôde v priestoroch Univerzity Jánosa Seleyho v Komárne. Podľa neho je to „technický detail“, nevie, kto sa takto rozhodol, no „skôr je to nacionalistické hľadisko alebo zakomplexovanosť hľadať v tomto nejakú prekážku“.

Témy zasadnutia boli podľa Csákyho rôzne, preberali všetko od vzdelávania cez úlohu tretieho sektora až po problémy maďarskej komunity na Slovensku. Podľa Csákyho sa slovensko-maďarské vzťahy opäť zhoršujú, a to „jednostrannými krokmi vlády SR a politických orgánov SR, ktoré porušujú status quo negradovať menšinovú politiku na úroveň splnomocnenca“. Začatie reformy vysokého školstva Univerzitou Jánosa Seleyho v Komárne je podľa neho provokáciou.

Podľa Duraya mali Maďari oznámiť, že prídu

Podľa Miklósa Duraya zo Strany maďarskej koalície (SMK) mala maďarská strana Slovensku oznámiť, že sa u nás chystá rokovať. Povedal to pre médiá v stredu na zasadnutí výboru maďarského parlamentu pre spolupatričnosť v Komárne.

„Tak ja neviem, že aké sú zvyklosti, ale možno že by nebolo bývalo od veci, keby boli oboznámili slovenskú stranu, že prídu sem rokovať. Inak v rámci Európskej únie ja si myslím, že to nemôže byť žiadny politický ani principiálny problém, ale je to taká zdvorilosť, ja si myslím, že keď vás pôjdem navštíviť, tak dopredu sa zahlásim, že chcel by som vás navštíviť,“ povedal Duray.

Podľa neho to treba vnímať v takýchto intenciách a netreba tomu dávať žiadny politický zmysel. Program zasadnutia označil za prehľad problémov stavu Maďarov na Slovensku. Na otázku, k čomu pri rokovaniach dospeli, odpovedal, že „zatiaľ k ničomu“.

I. Matovič: Univerzita by si mala ujasniť priority

Predseda OĽaNO Igor Matovič odporúča Univerzite Jána Selyeho v Komárne, aby sa namiesto veľkomaďarskej politiky sústredila na zvyšovanie svojej úrovne. Nepáči sa mu totiž, že na pôde univerzity sa koná zasadnutie výboru pre spolupatričnosť maďarského Národného zhromaždenia.

Igor matovic
Foto: SITA/Marián Peiger

„Osobne odmietam platiť dane štátu, ktorý bude financovať činnosť univerzity na našom území, ktorá následne tieto peniaze použije na politickú činnosť iného, cudzieho štátu,“ povedal v stredu na brífingu na pôde parlamentu.

Matovič pripomenul, že ministerstvo školstva po výsledkoch komplexnej akreditácie navrhuje škole odňať označenie „univerzita“ a zaradiť ju medzi vysoké školy.

Organizovaním zasadnutia podľa poslanca škola navyše prispieva k zvyšovaniu napätia medzi Slovenskom a Maďarskom. „Je na mieste otázka, či je cieľom univerzity poskytovanie kvalitného vzdelania (…) alebo je jej cieľom šíriť sentiment za veľkým Uhorskom a vnímanie Trianonu ako krivdy spáchanej niekde na Felvidéku,“ dodal.

Ku kritike sa pridal aj Matovičov kolega z hnutia Jozef Viskupič. Tvrdí, že zasadnutie výboru je zásahom do suverenity Slovenska. Nazdáva sa, že by bolo prinajmenšom slušné požiadať Slovensko o povolenie výjazdového zasadnutia. „Nielenže nepožiadal, o svojom úmysle ani neinformoval a navyše ho zorganizoval na akademickej pôde,“ poznamenal.

Politológ Öllős: Slovenské strany robili v minulosti chyby

Politológ a vysokoškolský pedagóg László Öllős pre médiá povedal, že „veľvyslanec Maďarskej republiky tvrdí, že to oznámil“. Zároveň však dodal, že on je na zasadnutí len ako hosť, a preto mu neprináleží okolnosti zasadnutia nejako bližšie hodnotiť. Situácia z roku 2009, keď maďarského prezidenta nepustili na Slovensko, sa dnes nezopakovala, maďarskí poslanci prešli hranice bez problémov. Krátko si uctili aj sochu svätého Štefana v Komárne.

Zasadnutie je v maďarčine bez prekladu do slovenského jazyka. Ako povedal Öllős, vo svojom vystúpení akcentoval, že podstata problematiky slovensko-maďarských vzťahov spočíva v tom, že do dnešného dňa sa nezmenil na Slovensku pohľad, že Maďari znamenajú nebezpečenstvo pre Slovensko. Öllős zdôraznil, že to nie je pravda.

„Bol by tu priestor pre akýsi nový začiatok našich dejín,“ myslí si. Ako ďalej dodal, SMK aj slovenské strany robili v minulosti chyby. „Jednotlivé chyby tak maďarské ako aj slovenské posilňujú toto vnímanie našich vzťahov, napriek tomu, že sme navzájom odkázaní na toho druhého. Máme na výber, či vzájomne budeme druhú stranu oslabovať alebo posilňovať,“ povedal Öllős.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor MatovičJozef ViskupičLászló ÖllösMiroslav LajčákPál CsákyPavol Paška