V Kórei začali s experimentálnou liečbou pacientov s MERS

Mers
MERS Foto: SITA/AP

SOUL 16. júna (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva Južnej Kórey v noci oznámilo, že v krajine sa objavili štyri ďalšie prípady nákazy blízkovýchodným respiračným syndrómom (MERS). Celkový počet nakazených sa tak zvýšil na 154. Napísala to agentúra Reuters.

Ministerstvo tiež oznámilo, že traja pacienti nakazení vírusom MERS zomreli. Najväčšia epidémia tejto choroby mimo Saudskej Arábie si tak vyžiadala už celkovo 19 obetí. Chorobu v máji priniesol jeden z miestnych podnikateľov po návrate z Blízkeho východu.

Kórejská prezidentka Pak Kun-hje, ktorej popularita klesla minulý týždeň pod 35 percent pre postupy vlády v súvislosti s nákazou MERS, apelovala v pondelok na svoju krajinu, aby sa vrátila do normálu.

Dve nemocnice začali s experimentálnou liečbou

Dve nemocnice v Južnej Kórei začali s experimentálnou liečbou pacientov s blízkovýchodným respiračným syndrómom (MERS), ktorým vpichli krvnú plazmu od zotavujúcich sa jedincov. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na juhokórejské ministerstvo zdravotníctva.

Tento postup vykonali u dvoch osôb s vírusom MERS ako doplnok k už existujúcej liečbe, informovalo na brífingu ministerstvo. „(Kórejskí) Odborníci nemajú k dispozícii dostatok poznatkov o výsledkoch liečby krvnou plazmou,“ uviedol predstaviteľ rezortu zdravotníctva. Dodal však, že ministerstvo dôveruje zdravotníckemu personálu v súvislosti so smerovaním liečby.

Terapia krvnou plazmou, ktorá pochádza od uzdravujúcich sa pacientov, bola v minulosti použitá aj v prípade nákazy ťažkým akútnym respiračným syndrómom (SARS). U vážne chorých osôb sa vtedy dostavili pozitívne výsledky; celkový počet úmrtí klesol až o 23 percent.

Vakcína proti MERS neexistuje

Tri roky po tom, čo vírus MERS prvýkrát infikoval človeka, neexistuje žiaden liek ani vakcína, ktorá by ochránila pred týmto ochorením. Podľa agentúry Reuters bolo dosiaľ zaznamenané malé úsilie o vyvinutie účinnej vakcíny, a to aj napriek dostatočným vedeckým poznatkom o tejto nákaze.

Juhokórejské ministerstvo zdravotníctva dnes oznámilo, že v krajine pribudli štyri nové prípady pacientov s blízkovýchodným respiračným syndrómom. Celkový počet nakazených sa tak zvýšil na 154.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pak Kun-Hje