V Korni nepomáha účasti ani možnosť zvozov

Referendum
Foto: SITA/Michal Burza

KORŇA 18. septembra (WEBNOVINY) – V hornokysuckej obci Korňa nepomáha k vyššej účasti na referende ani možnosť zvozu k volebným miestnostiam, ani výzva cez obecný rozhlas. Na referendové otázky tam odpovedali zatiaľ iba necelé tri percentá oprávnených voličov. Korňa má 36 osád, ktoré spája až 82 kilometrov ciest, obec preto už druhý rok ponúka odvoz k volebným urnám.

K účasti na referende vyzvali občanov aj cez obecný rozhlas

„Zatiaľ je to veľmi slabé, doteraz prišlo len päťdesiat ľudí z 1 708 oprávnených voličov. V rozhlase sme minulý aj tento týždeň prečítali list predsedu parlamentu s výzvou k referendu, tiež sme pripomenuli, že majú možnosť zvozu. Starší ľudia to nevnímajú ako referendum, ale ako ďalšie voľby, no a od minulej jari bolo tých volieb už priveľa. Ako by som citoval jedného nášho občana: Stále chodíme voliť a nič sa nemení,“ povedal starosta obce Jozef Kontrík. Poobede majú v Korni veľkú svadbu, starosta očakáva, že polovica z 92 hostí pôjde na referendum, no napriek tomu si nemyslí, že nakoniec prekonajú 20 percent.

Náhradnú prepravu k volebným miestnostiam ponúka táto pohraničná obec už po piaty raz. Pri vlaňajších prezidentských voľbách to využilo približne sto ľudí, pri minuloročných júnových eurovoľbách takmer nikto. V prezidentských voľbách, keď sa prvýkrát zvážalo hasičským mikrobusom, mala obec Korňa voličskú účasť takmer 39 percent, pri rovnakej možnosti náhradnej prepravy počas júnových eurovolieb už iba necelých 12 percent. V tohtoročných parlamentných voľbách zvozy tiež nikto nevyužil, odvoliť však prišla viac ako polovica oprávnených voličov, až 56 percent z nich dalo hlas Smeru-SD, strana SaS, ktorá referendum iniciovala, mala len štvorpercentnú podporu.
Obec ponúka zvozy k volebným miestnostiam

Starosta má v pohotovosti osobný automobil i deväťmiestnu hasičskú dodávku. Doposiaľ sa ozvali len dvaja ľudia, aby sa však nemusel točiť dvakrát, pôjdu tam neskôr už aj s urnou. V korňanských osadách U Dubači a Komaníková žije spolu takmer štyristo obyvateľov, no autobus tam vôbec nechodí. Pri vlaňajších prezidentských voľbách sa odtiaľ k volebným urnám zviezlo asi 40 ľudí, dnes nemal záujem zatiaľ nikto.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom