Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

V krajských voľbách sme dali fašistom na frak, povedal Kiska na seminári o holokauste a extrémizme

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – V krajských voľbách sme dali fašistom na frak. Na dnešnom seminári o holokauste a extrémizme, ktorý organizovala Univerzita Komenského v Bratislave, to povedal prezident Andrej Kiska, podľa ktorého sa netreba o krajinu báť, pretože sa ukázalo, že sa vieme zhodnúť, dať sa dokopy a v boji proti fašizmu sa dokážu na jednu stranu postaviť politici, médiá, mimovládne organizácie, aktivisti, študenti aj obyčajní ľudia.

„Som presvedčený, že Slovensko bolo, je a hlavne bude úžasnou proeurópskou krajinou, chce to len, aby sme boli aktívni,“ povedal v prejave prezident a pripomenul známy výrok, podľa ktorého na to, „aby zvíťazilo zlo, stačí veľmi málo – stačí, aby dobrí ľudia neurobili nič“.

S Kotlebom si za jeden stôl nesadne

„Dnes tu máme novodobých fašistov. Máme tu ľudí, ktorí nám tvrdia, že osud tých 70-tisíc Židov odvlečených zo Slovenska nie je náš problém, pretože my sme národ slovenský a oni sú národ židovský. Toto kotlebovci hovoria,“ povedal prezident Kiska a dodal, že keď bola ĽSNS zvolená do parlamentu, ani na chvíľu nepochyboval o tom, že Mariana Kotlebu v Prezidentskom paláci neprijme.

„Nikdy si nesadnem za ten istý stôl, kde sa stretávam s účastníkmi Slovenského národného povstania, s človekom, ktorý SNP vyhlasuje za najčiernejší deň slovenskej histórie,“ povedal prezident a pripomenul, že mnohí ľudia mu tento krok vyčítali, keďže ĽSNS bola do parlamentu zvolená demokraticky.

„Treba si úprimne priznať, že v každom z nás je kúsok diabla aj kúsok anjela,“ povedal Kiska a ako príklad uviedol Nemecko, ktoré bolo „národom filozofov, hudobníkov a spisovateľov“, a pred 2. svetovou vojnou sa nechalo ľahko sfanatizovať.

Extrémizmus vzniká aj ako prejav vzdoru

Podľa Kisku sa na Slovensku môže tento „diabol“ prejaviť ďalším nárastom extrémizmu. To, či sa v spoločnosti bude prejavovať viac „anjel“ alebo „diabol“ záleží podľa neho najmä od lídrov.

„To, čo sála z ich prejavov, ovplyvňuje myslenie celej generácie ľudí. Ak sa pozrieme na tému utečencov, vidíme, ako ľahko sa vzbudzuje strach a nenávisť,“ uviedol prezident a pripomenul, že slovo je nesmierne silná zbraň, čo sa ukázalo aj pri vlaňajšom brexite.

Prezident v prejave tiež vyhlásil, že extrémizmus často vzniká ako prejav vzdoru. „Ľudia sa k extrémizmu často uchyľujú preto, aby preukázali sklamanie z toho, ako spoločnosť funguje. Aby naša krásna a moderná krajina rástla, je úlohou každého z nás uvažovať, ako dokáže pomôcť,“ povedal Kiska a vyzval ľudí k aktivite vo svojom blízkom okolí, pretože len tak možno vybudovať modernú krajinu, z ktorej ľudia nebudú odchádzať.

„Najväčšiu silu majú politici. Mali by si vziať za svoju úlohu slúžiť ľuďom a nie využívať svoju pozíciu ako nástroj na získavanie osobných privilégií a moci, aby dokázali ľuďom ukázať, že sa naša krajina dokáže zmeniť a dosahovať hmatateľné výsledky,“ uviedol prezident a pripomenul, že svoju časť úlohy si musia splniť aj cirkvi, školy či médiá.

Chváli zákon prijatý v Nemecku

„Vieme, že slovenský štát a Tiso stále rezonujú a kotlebovci sa schovávajú za Boha a za národ. Je úlohou cirkvi, aby pri každej jednej príležitosti pripomínala, čo je fašizmus a extrémizmus, aby z každého jedného kostola bolo počuť jeho jasné odsúdenie a jasné pomenovanie zla. Je úlohou učiteľov, profesorov, akademickej obce, aby už na základných školách deti počuli, ako má vyzerať krajina, čo je dobro a čo je zlo. Je úlohou médií, aby zastavili zlo, ktoré sa šíri,“ vyhlásil prezident a spomenul, že v Nemecku bol prijatý zákon, ktorý umožňuje štátu udeľovať vysoké pokuty sociálnym sieťam, ak sa na nich objaví nenávistný komentár a nebude zmazaný do 24 hodín.

„Ako prvý sa budem k takémuto zákonu hlásiť. Nie je možné, aby sa na sociálnych sieťach nekontrolovateľne šírila nenávisť a nič sa nedialo. Keď naši ľudia nahlásia nenávistné komentáre a Facebook nezareaguje, tak musíme začať robiť poriadok my,“ povedal Kiska a dodal, že on sám sa v internetovej diskusii zastal Rómov a „toľko nenávisti, čo sa na neho vylialo, v živote nezažil“, no denník, na ktorého stránke bol spomenutý článok, do diskusie nezasiahol a komentáre nevymazal.

Odporúčané články

Najmenej dôveryhodným politikom je Kotleba, v prvej trojke aj Fico a Danko Kiska hovoril v Mexiku o hospodárskej spolupráci, od predsedu vlády prijal kľúč od hlavného mesta

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X