V Kyjeve zavraždili ruského novinára, Arkadij Babčenko bol veľkým kritikom Moskvy

Arkadij Babčenko
Zavraždený ruský novinár v Kyjeve Arkadij Babčenko. Foto: SITA/AP

KYJEV 30. mája (WebNoviny.sk) – V Kyjeve v utorok zavraždili ruského novinára Arkadija Babčenka. Postreleného muža našla jeho manželka v obytnom dome, kde žili a zavolala zdravotníkov. Novinár zomrel počas prevozu do nemocnice.

Polícia uviedla, že mal niekoľko strelných rán na chrbte. Policajný šéf povedal, že motívom bola zrejme jeho práca. Výbor na ochranu novinárov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že „ukrajinské úrady by mali prípad poriadne vyšetriť, a to čo najskôr“.

Vrah čakal novinára na schodoch

Štyridsaťjedenročný Babčenko bol kritikom Kremľa, pričom odsúdil anexiu Krymu, podporu separatistov na východe Ukrajiny či ruskú aktivitu v Sýrii.
Poradca ministra vnútra Anton Gerašenko na sociálnej sieti Facebook napísal, že vyšetrovatelia sa budú zaoberať aj ruskými špionážnymi agentúrami. Politik potvrdil, že vrah čakal na novinára na schodoch a strieľal zozadu.

Babčenka zabili, keď si išiel kúpiť chlieb. Ukrajinská polícia zverejnila pravdepodobnú podobizeň páchateľa, ktorý má po štyridsiatke, v čase vraždy mal sivú bradu a bejzbalovú čiapku. Útočník mohol mať aj komplicov.

Moskva už kritizovala ukrajinské úrady za zlyhanie pri ochrane novinára. Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že „krvavé zločiny a úplná beztrestnosť sú v krajine rutinou“.

Spomínal na svoje „druhé“ narodenie

Babčenko pôsobil v ruskej armáde a v 90. rokoch bojoval v Čečensku. Neskôr sa stal novinárom a vydal aj niekoľko kníh inšpirovaných jeho pôsobením v armáde.

Vo februári 2017 opustil Rusko, pričom vyhlásil, že sa mu vyhrážali. Vlani na jeseň sa presťahoval do Kyjeva, kde pracoval pre televíziu ATR.

Niekoľko hodín pred vraždou na Facebooku napísal, že pred štyrmi rokmi unikol smrti, keď ho ukrajinská armáda odmietla vziať helikoptérou do bojovej línie na východe krajiny. Vrtuľník o niekoľko minút neskôr zostrelili. „Mal som šťastie, druhý raz som sa narodil,“ napísal v utorok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arkadij Babčenko