V Leopoldove si pripomenuli utrpenie politických väzňov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V Leopoldove si pripomenuli utrpenie politických väzňov
Účastníci pietnej spomienky na nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom v Leopoldove. Leopoldov, 20. august 2016. Foto: SITA/Martin Havran

LEOPOLDOV 20. augusta (WebNoviny.sk) – Nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom si uctili pietnou spomienkou pri západnej bráne do leopoldovskej väznice bývalí politickí väzni a ich rodinní príslušníci zo Slovenska a Českej republiky.

Kytice kvetov položili aj k pamätníku príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže zavraždených pred štvrťstoročím v Leopoldove a spomienkový program vyvrcholil na bývalom väzenskom cintoríne pietnou spomienkou pri pamätníku politických väzňov a panychídou pri symbolickom hrobe neznámeho politického väzňa. Tradícia spomienkových podujatí v Leopoldove sa začala v auguste 1999, kedy vtedajší minister spravodlivosti Ján Čarnogurský odhalil pamätnú tabuľu na všetkých nespravodlivo väznených na múre väznice.

Po položení vencov k pamätnej tabuli Ondrej Krajňák z Ústavu pamäti národa ocenil politických väzňov, že dokázali aj v zlých časoch stáť za svojím presvedčením. ,,A hoci vás vaše presvedčenie stálo veľa úsilia, sebazaprenia, bolesti a sklamania, dnes vám dáva čas za pravdu,“ dodal.

V Leopoldove si pripomenuli utrpenie politických väzňov
Foto: SITA/Martin Havran

Krajňák pripomenul aj tých, čo sa o utrpenie politických väzňov postarali a dnes s výhovorkou na premlčané trestné činy bez problémov poberajú výsluhové dôchodky. V bývalom Československu bolo podľa neho viac ako 250-tisíc politických väzňov, z toho na Slovensku, konkrétne v Leopoldove, Ilave, bratislavskom Justičnom paláci, Prešove, Košiciach a ďalších väzniciach viac ako 70-tisíc.

Pamätná tabuľa v Leopoldove bola podľa predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska Petra Sandtnera prvou, ktorú sa podarilo umiestniť priamo na väznicu. Pripomína udalosti z augusta 1955, kedy sa väzni postavili na odpor proti neľudskému zaobchádzaniu hladovkou a nenastúpením do práce.

,,Vznikla naozaj veľká vzbura, ktorá bola tvrdo potlačená. Postupne pod tlakom väzni ustúpili, ale bolo to už určitý závan slobody, keď sa dokázali zjednotiť,“ povedal Sandtner. Aj keď bývalých politických väzňov žije z roka na rok menej, Konfederácia politických väzňov bude podľa neho aj naďalej pokračovať v pripomínaní obdobia nespravodlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ČarnogurskýOndrej Krajňák