V Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu pripravili Deň stromu

Skanzem čierny balog
Foto: spoznaj.eu

BANSKÁ BYSTRICA 13. júla (WEBNOVINY) – Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu v okrese Brezno bude v sobotu žiť 12. ročníkom lesníckeho kultúrneho podujatia pre verejnosť Deň stromu.

Organizátori zo štátneho podniku Lesy SR na ňom na základe skúseností z minulých rokov očakávajú okolo 15-tisíc návštevníkov.

Hlavný program podujatia bude od predpoludnia do večera v amfiteátri vo vstupnej časti skanzenu. Tvoriť ho budú hlavne hudobné a tanečné vystúpenia, ale i súťaž pre divákov.

Tento rok na Dni stromu vystúpia napríklad folklórny súbor Šarišan, kapely Banda a Slovak Tango, spevák Lukáš Adamec či muzikantka a speváčka Katarína Knechtová. V celom areáli Lesníckeho skanzenu budú zároveň rôzne aktivity lesnej pedagogiky pre deti aj dospelých a ukážky ľudových remesiel.

Vstup na Deň stromu je bezplatný, návštevníci sa na podujatie môžu dostať aj Čiernohronskou lesnou železnicou. Z Čierneho Balogu, kde bude záchytné parkovisko pre motorizovaných návštevníkov, bude do Lesníckeho skanzenu premávať bezplatná autobusová kyvadlová doprava, návštevníci však môžu prísť aj pešo po trase obecného náučného chodníka od obecného úradu.

Deň stromu organizujú Lesy SR s cieľom podporiť záujem verejnosti o prácu lesníkov a propagovať jedinečný Lesnícky skanzen, s ktorým je história podujatia úzko spätá. Odhalenie základného kameňa Lesníckeho skanzenu 23. júna 2002 bolo totiž súčasťou programu prvého ročníka Dňa stromu. Skanzen otvorili v roku 2003. Má výmeru 140 hektárov, z ktorých 116 zaberá les. S prácou lesníkov a lesných robotníkov a informáciami o lese sa návštevníci oboznamujú na vyše trojkilometrovom náučnom Chodníku lesného času, na ktorom je v súčasnosti stálych 78 zastávok.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek, za posledný rok pribudli tri nové zastávky – venované pralesom, meandrom a lesným plodom. Súčasťou skanzenu je od roku 2004 aj Symbolický lesnícky cintorín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína KnechtováLukáš Adamec