V lete sa častejšie pracuje načierno, zamestnanci však môžu na takýto krok doplatiť v budúcnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Upratovanie, čierna práca, práca,
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Počas leta sa zvyšuje dopyt po krátkodobej pracovnej sile, čím stúpa možnosť práce „načierno“. Upozorňuje na to personálna agentúra Grafton.

Zamestnávateľ zamestná pracovníka či brigádnika za minimálnu mzdu a radšej mu vyplatí časť výplaty na ruku. Takáto forma práce je pritom podľa personalistov výrazne nevýhodná najmä pre zamestnancov .

Bez pracovnej zmluvy

„Najčastejšie však ide o prípady, keď medzi pracujúcim a zamestnávateľom nie je založený pracovnoprávny vzťah na základe pracovnej zmluvy. Druhým prípadom je zamestnávanie zahraničnej pracovnej sily bez splnenia si všetkých povinností v súvislosti s pracovným povolením a súvisiacimi oznamovacími povinnosťami,“ uviedol projektový manažér personálnej spoločnosti Grafton Slovakia Branislav Jančuška.

Inou kategóriou, ktorá síce nie je nelegálnym zamestnávaním, je vyplácanie časti mzdy v hotovosti, čím sa krátia dane a odvody.

Mimo ochrany Zákonníka práce

„Na takéhoto zamestnanca sa de facto nevzťahuje ochrana Zákonníka práce, čiže sa vystavuje problémom s nárokom na mzdu, stravovanie, dovolenku či práceneschopnosť. Ťažkosti môže mať napríklad aj vtedy, ak si chce zobrať hypotéku. V neskoršom období navyše riskuje problémy s uplatňovaním nároku na dôchodok,“ upozornil Jančuška na nevýhody nelegálnej práce.

Prípady nelegálneho zamestnávania sa podľa agentúry Grafton často vyskytujú v gastroprevádzkach, ale rozšírené sú tiež v oblasti stavebníctva, priemyselnej výroby, kamiónovej a nákladnej dopravy, alternatívnych taxislužbách, či pomocných prácach. Známe sú tiež prípady v sektore zdravotníctva či centrách zdieľaných služieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav Jančuška
Firmy a inštitúcie Grafton Recruitment