V Libanone zmizli piati Česi, pátra po nich armáda

Konflikt libanonských moslimov
Libanonskí vojaci zasahujú v oblasti nepokojov medzi sunnitmi a alavitmi v meste Tripolis, ktorí majú rozdielne názory na Sýrsky režim. Foto: SITA/AP

PRAHA/BEJRÚT 18. júla (WEBNOVINY) – Prázdne auto s piatimi českými pasmi našli v sobotu ráno libanonské bezpečnostné zložky v údolí Bikáa. Píše o tom spravodajský server iDNES.cz s odvolaním sa na českého veľvyslanca v Libanone Svatopluka Čumbu.

Informáciu pre webové vydanie Mladej fronty DNES potvrdila aj hovorkyňa českého ministerstva zahraničných vecí Michaela Lagronová. „Skupina piatich Čechov sa v Libanone pohybuje dlhodobo. V automobile sa okrem pasov, u ktorých nie je jasné, či nie sú falšované, našla aj hotovosť a kreditné karty. Česi mali prenajaté auto s miestnym vodičom. O ich osude sa nič nevie. Zisťujeme podrobnosti,“ uviedla s tým, že o tom píšu všetky libanonské médiá.

Ide pravdepodobne o turistov

Podľa veľvyslanca Čumbu sú však pasy podľa všetkého pravé. Českí občania sú pravdepodobne turisti, ktorí svoj pobyt v krajine českej ambasáde nenahlásili. Čumba je v kontakte s libanonskými bezpečnostnými zložkami. Libanonská armáda po pätici českých občanov intenzívne pátra.

Libanonský web The Daily Star píše o Čechoch vo veku 25-47 rokov, ktorí podľa bezpečnostného zdroja boli možno unesení. Túto možnosť zvažuje aj české ministerstvo zahraničných vecí. Na ministerstve rokuje medzičasom v súvislosti s udalosťami v Libanone krízový štáb.

Políciu zalarmoval otec vodiča

Bezpečnostné zložky alarmoval otec vodiča, ktorý pracoval pre českých turistov, keď sa jeho syn nevrátil domov.

Automobil vodiča, ktorý pracuje na medzinárodnom letisku v Bejrúte a miesto pobytu ktorého aktuálne tiež nie je známe, našli asi 300 metrov od vojenského kontrolného stanoviska pri meste Kifrajá.

V marci 2011 zmizlo v údolí Bikáa za podobných okolností sedem Estóncov, ktorí si do Libanonu vyšli na bicykloch. V zajatí boli 113 dní a oslobodení boli po zásahu libanonských špeciálnych síl. Ich väznitelia sa údajne hlásili k teroristickej sieti al-Káida, približuje webové vydanie Mladej fronty DNES.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom