V Líbyi bombardovali tanker, zahynuli dvaja členovia posádky

Libya ropa
Loď s vlajkou Severnej Kórey už vraj začala s čerpaním ropy na palubu a pripravuje sa na odplávanie. Foto: SITA/AP

ATÉNY 5. januára (WEBNOVINY) – Neznáme vojenské lietadlo v nedeľu bombardovalo zahraničný ropný tanker kotviaci v líbyjskom prístave Darna, pričom zahynuli dvaja členovia posádky a ďalší dvaja vyviazli so zraneniami. O incidente v pondelok informovala grécka pobrežná stráž, keďže plavidlo zaregistrované v Libérii momentálne prevádzkuje spoločnosť so sídlom v Aténach.

Do mora neunikli žiadne ropné látky

Podľa bezpečnostného manažéra spoločnosti Aegean Shipping Enterprises Co lietadlo bombardovalo prednú časť lode, nenarušilo však jej celistvosť a do mora neunikli žiadne ropné látky. Plavidlo ARAEVO s 26-člennou posádkou dopravilo 12600 ton suroviny z líbyjského Marsá al-Burajka (Brega) do Darny ležiacej na severovýchodnom pobreží Líbye.

Podľa nemenovaného zdroja má náklad slúžiť ako palivo do generátorov zásobujúcich elektrinou mestá Darna, al-Chums, Bengázi a Misráta. Loď má prenajatú líbyjský štátny koncern zabezpečujúci väčšinu produkcie ropy v krajine.

Tanker vraj slúžil na prísun islamistických bojovníkov

Líbyjské prístavy sa v posledných mesiacoch stali miestami bojov medzi znepriatelenými frakciami, ktoré sa nad nimi snažia prevziať kontrolu. V krajine momentálne pôsobia dve paralelné vlády, z ktorých medzinárodné spoločenstvo uznáva iba jednu.

Hovorca uznávaného vedenia so sídlom v meste Tobruk vyhlásil, že tanker slúžil na prísun bojovníkov islamistických milícií do prístavu Darna. „Varovali sme, že akákoľvek loď nesmie v prístave zakotviť bez nášho povolenia,“ povedal Ahmad Mismárí.

Sily slúžiace vláde v Tobruku uskutočňujú nálety na objekty v rukách protivníkov z koalície Líbyjský úsvit, ktorá v auguste ovládla hlavné mesto Tripolis.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom