V Lisabone sa rozlúčili s legendárnym Eusébiom

Eusebio
Foto: SITA/AP

LISABON 6. januára (WEBNOVINY) – V pondelok v Portugalsku vzdali poctu futbalovej legende Eusébiovi, ktorý skonal v nedeľu nadránom vo veku 71 rokov na zástavu srdca.

Za aplauzu tisícok fanúšikov niesli rakvu „čiernej perly z Mozambiku“ v limuzíne okolo Štadióna svetla v Lisabone, kde strávila vo farbách Benficy väčšinu svojej úspešnej kariéry. Z reproduktorov počas ceremoniálu znela skladba „Con te partiro“ od talianskeho tenoristu Andreu Bocelliho.

Obrazom: Fanúšikovia smútia za „čiernou perlou“

Zarmútení priaznivci spievali aj národnú hymnu a mávali vlajkami s Eusébiovou podobizňou. „Portugalsko dnes prišlo o jedného z najmilovanejších synov. Krajina oplakáva jeho smrť,“ zneli slová portugalského prezidenta Anibala Cavaca Silvu. Posledná rozlúčka s Eusébiom bude o 17.00 h SEČ v kaplnke neďaleko spomenutého štadióna a jeho telo pochovajú na cintoríne Lumiar v severnom predmestí Lisabonu.

Eusebio
Foto: SITA/AP

Eusébio da Silva Ferreira, ktorý v minulosti viackrát navštívil aj Slovensko, odohral za portugalský národný tím 64 zápasov, v ktorých strelil 41 gólov. Viac presných zásahov za Portugalsko strelili iba Pedro Pauleta a Cristiano Ronaldo (obaja po 47).

Na majstrovstvách sveta v Anglicku v roku 1966 strelil Eusébio deväť gólov, z toho štyri do siete KĽDR. V 745 profesionálnych zápasoch skóroval 733-krát.

V roku 1965 ho vyhlásili za najlepšieho futbalistu Európy, s Benficou sa tešil z výhry v Európskom pohári majstrov v roku 1962. Na svojom konte má desať triumfov v portugalskej najvyššej ligovej súťaži a päť v tamojšom pohári.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cristiano RonaldoEusebioEusébio