Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
škola, trieda
Foto: ilustračné, Getty Images.

V maďarskej škole v Rohovciach by mohli vzniknúť slovenské triedy, tvrdí ministerstvo školstva

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Súčasný právny stav umožňuje zriadenie tried s vyučovacím jazykom slovenským aj v základných školách s iným vyučovacím jazykom, napríklad maďarským.

Pre agentúru SITA to uviedlo ministerstvo školstva s tým, že zriadeniu takýchto tried predchádzajú zmeny v sieti škôl a školských zariadení vo veci vyučovacieho jazyka.

„To znamená, že zo základnej školy, ktorá je doposiaľ základnou školou s vyučovacím jazykom maďarským, sa po vykonaní zmeny v sieti stane základná škola s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským,“ vysvetlil rezort školstva.

Krátkodobé riešenie

Deti z obcí Rohovce, Trnávka, Báč, Blatná na Ostrove, Kyselica či Macov (okres Dunajská Streda) nemajú možnosť ani v jednej z týchto obcí navštevovať ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským.

„Sú tu tri školy s vyučovacím jazykom maďarským, ale ani jedna so slovenským. Škola s vyučovacím jazykom maďarským v Rohovciach má 15 miestností, telocvičňu, jedáleň, športové ihriská, dokonca aj dopravné spojenie, lebo autobus zváža deti zo spomenutých obcí. V tejto škole by mohol byť aj prvý stupeň základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským. O tomto riešení nechce však nikto z predstaviteľov obcí ani počuť,“ uviedli rodičia školákov na štvrtkovej tlačovej besede.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že obec Rohovce uzavrela dohodu o spoločnom školskom obvode pre žiakov ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským s obcou Lehnice, čím sa snaží problém riešiť.

„Naďalej rokujeme aj so školským parlamentným výborom a hľadáme optimálne riešenie aj pre obec Rohovce,“ dodal rezort vnútra. Pre rodičov z Rohoviec sú Lehnice však len krátkodobé riešenie.

Nové podmienky určovania školského obvodu

Ako pre agentúru SITA uviedol Jaroslav Vacek z odboru komunikácie Trnavského samosprávneho kraja, predseda kraja Jozef Viskupič bude iniciovať stretnutie k tejto téme a v rámci svojich možností bude hľadať možné formy pomoci pre rodičov.

Ministerstvo školstva iniciovalo novelizáciu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorú parlament schválil 4. decembra minulého roka. Právnou úpravou sa nastavili nové podmienky určovania školského obvodu základnej školy a tiež sa spresnili kompetencie okresného úradu v sídle kraja vo vzťahu k určovaniu spoločného školského obvodu základnej školy.

Novela zákona umožňuje zriaďovateľovi základnej školy určiť v osobitných prípadoch aj nižší počet žiakov v triede, ako je stanovený v školskom zákone. Ministerstvo bude monitorovať, ako sa uplatňuje táto možnosť a v prípade potreby je pripravené poskytnúť školám metodické usmernenie.

Odporúčané články

Deti sa pri Dunajskej Strede nemôžu učiť v slovenskom jazyku, Pellegrini to nebude tolerovať Kotlebova strana reaguje na situáciu v okrese Dunajská Streda, rodičia žiadajú slovenskú školu

Neprehliadnite

Video: Spochybňovanie SNP nie je podľa premiéra Pellegriniho vôbec namieste Kybernetickú bezpečnosť ohrozuje najmä ľudský faktor, spoločnosti chcú ochrániť priemyselné siete Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Ak Pellegrini a Gál nestiahnu Jankovskú z funkcie štátnej tajomníčky, OĽaNO zorganizuje protest NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Slovenské volejbalistky sú bez straty bodu, na majstrovstvách Európy si poradili so Švajčiarkami

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X