V maďarskej škole v Rohovciach by mohli vzniknúť slovenské triedy, tvrdí ministerstvo školstva

škola, trieda
Foto: ilustračné, Getty Images.

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Súčasný právny stav umožňuje zriadenie tried s vyučovacím jazykom slovenským aj v základných školách s iným vyučovacím jazykom, napríklad maďarským.

Pre agentúru SITA to uviedlo ministerstvo školstva s tým, že zriadeniu takýchto tried predchádzajú zmeny v sieti škôl a školských zariadení vo veci vyučovacieho jazyka.

„To znamená, že zo základnej školy, ktorá je doposiaľ základnou školou s vyučovacím jazykom maďarským, sa po vykonaní zmeny v sieti stane základná škola s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským,“ vysvetlil rezort školstva.

Krátkodobé riešenie

Deti z obcí Rohovce, Trnávka, Báč, Blatná na Ostrove, Kyselica či Macov (okres Dunajská Streda) nemajú možnosť ani v jednej z týchto obcí navštevovať ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským.

„Sú tu tri školy s vyučovacím jazykom maďarským, ale ani jedna so slovenským. Škola s vyučovacím jazykom maďarským v Rohovciach má 15 miestností, telocvičňu, jedáleň, športové ihriská, dokonca aj dopravné spojenie, lebo autobus zváža deti zo spomenutých obcí. V tejto škole by mohol byť aj prvý stupeň základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským. O tomto riešení nechce však nikto z predstaviteľov obcí ani počuť,“ uviedli rodičia školákov na štvrtkovej tlačovej besede.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že obec Rohovce uzavrela dohodu o spoločnom školskom obvode pre žiakov ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským s obcou Lehnice, čím sa snaží problém riešiť.

„Naďalej rokujeme aj so školským parlamentným výborom a hľadáme optimálne riešenie aj pre obec Rohovce,“ dodal rezort vnútra. Pre rodičov z Rohoviec sú Lehnice však len krátkodobé riešenie.

Nové podmienky určovania školského obvodu

Ako pre agentúru SITA uviedol Jaroslav Vacek z odboru komunikácie Trnavského samosprávneho kraja, predseda kraja Jozef Viskupič bude iniciovať stretnutie k tejto téme a v rámci svojich možností bude hľadať možné formy pomoci pre rodičov.

Ministerstvo školstva iniciovalo novelizáciu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorú parlament schválil 4. decembra minulého roka. Právnou úpravou sa nastavili nové podmienky určovania školského obvodu základnej školy a tiež sa spresnili kompetencie okresného úradu v sídle kraja vo vzťahu k určovaniu spoločného školského obvodu základnej školy.

Novela zákona umožňuje zriaďovateľovi základnej školy určiť v osobitných prípadoch aj nižší počet žiakov v triede, ako je stanovený v školskom zákone. Ministerstvo bude monitorovať, ako sa uplatňuje táto možnosť a v prípade potreby je pripravené poskytnúť školám metodické usmernenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Viskupič
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR