Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maďarsko
Maďarský parlament Foto: SITA, AP

V Maďarsku začala platiť Orbánova ústava

BUDAPEŠŤ 1. januára (WEBNOVINY) – V Maďarsku začala v nedeľu platiť nová ústava, podľa ktorej sa už krajina nenazýva Maďarská republika ale krátko len Maďarsko.

Podľa kritikov zmenená ústava ničí systém kontroly moci, koncentruje priveľa moci do rúk politických nominantov a obmedzuje demokraciu a právny štát. Ústavu, ktorú poslanci vďaka dvojtretinovej väčšine vládnej strany Fidesz schválili v apríli, kritizovali okrem ľudskoprávnych organizácií aj EÚ a USA.

Maďarská opozícia plánuje na utorok demonštrácie proti ústave, ktorú chce vláda zajtra osláviť galaprogramom v budove opery.

Kľúčové body novej ústavy:

* Ruší sa názov Maďarská republika, používať sa bude len Maďarsko.

* V preambule sa spomína Boh a kresťanstvo, ktoré má udržať „duchovnú a intelektuálnu jednotu maďarského národa“. Štát má za povinnosť chrániť ľudský život, ktorý sa začína už počatím. Manželstvo je zväzkom muža a ženy.

* Ústava otvára možnosť pre etnických Maďarov žijúcich mimo Maďarska získať volebné právo. Išlo pritom o kľúčovú výhradu zo strany viacerých susedných krajín vrátane Slovenska.

* Opozičná Maďarská socialistická strana je zodpovedná za zločiny spáchané komunistickým režimom.

* Ústavný súd už nebude mať právo rozhodovať o otázkach rozpočtu, daní a ciel, až kým zadlženosť Maďarska neklesne pod 50 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

* Ústava vytvára podmienky pre vznik nového úradu na dohľad nad súdnictvom, ktorého šéfa bude voliť parlament. Kritici sa obávajú, že Fidesz si tým otvára možnosť zasahovať do súdneho systému v krajine.

* Prokurátor si sám môže vybrať súd, u ktorého vznesie obvinenia. Mandát generálneho prokurátora a sudcov ústavného súdu sa predlžuje.

* Zvyšuje sa počet členov vedenia centrálnej banky. Ústava predsedovi vlády umožňuje menovať tretieho viceguvernéra a oslabiť tak postavenie guvernéra.

* Prezident bude mať právo rozpustiť parlament, ak sa poslanci do 31. marca nedohodnú na rozpočte.

* Na zmenu zákonov súvisiacich s dôchodkovým systémom a fiškálnou politikou bude potrebná dvojtretinová ústavná väčšina.

Odporúčané články

Maďarsko schválilo kontroverzný zákon o centrálnej banke Hillary Clintonová sa obáva o demokraciu v Maďarsku

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X