V Malackách nebude detská pohotovosť, Slovensko má nedostatok pediatrov a hrozí výbuch systému

Dieta nemocnica
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Ambulancia pohotovostnej služby (APS) pre deti a dorast v Malackách nebude, pretože v regióne nie je dostatok lekárov.

Kramáre nápor nemusia zvládnuť

Vyplynulo to zo štvrtkového stretnutia primátora Malaciek Juraja Říhu so zástupcami pediatrov z okresu. Informovala o tom Ingrid Sochorová z útvaru komunikácie a vonkajších vzťahov Malaciek. Ako na stretnutí uviedla zástupkyňa pediatrov Eva Slavíková, z desiatich lekárov v okrese sú šiesti v dôchodkovom veku a dvaja k nemu nemajú ďaleko.

„Je nás nedostatok cez deň, ťažko niečo riešiť v noci. Za súčasných podmienok a stavu nie je možné postaviť pohotovostné služby,“ vysvetlila Slavíková. APS pre deti a dorast preto bude od 1. júla dočasne zabezpečovať Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Na stretnutí pediatrov s primátorom podľa Sochorovej opakovane zaznela obava, že nemocnica na Kramároch nemusí zvládnuť nápor pacientov z celého Bratislavského kraja.

Naplno sa obnažil problém

Primátor upozornil, že do výberového konania na APS pre deti sa neprihlásil ani súčasný prevádzkovateľ. „Naplno sa obnažil problém nedostatku pediatrov nielen v našom okrese, ale na celom Slovensku, a pravdepodobne to speje k tomu, že vybuchne celý systém,“ uviedol Říha.

Podľa neho mesto uvažuje, či je možné nájsť pediatrov, ktorí by v rámci pohotovosti prišli vypomôcť z Bratislavy do Malaciek. „Budem viesť dialóg, ktorý povedie k vytvoreniu určitého modelu, z ktorého budú zrejmé finančné a časové podmienky získania týchto lekárov,“ dodal Říha.

Slavíková však pripustila, že zdravotný stav detí, s ktorými rodičia prichádzajú na pohotovosť, neraz nevyžaduje akútne ošetrenie. „Teploty a tobôž hlieny znesú odklad aj desať, dvanásť hodín. A napokon veci, ktoré akútne, a teda odborné vyšetrenie vyžadujú, sa i tak riešia priamo na Kramároch,“ podotkla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie APS Ambulantná pohotovostná službaNÚDCH Národný ústav detských chorôbUNB Univerzitná nemocnica Bratislava