V Mali zatkli expolicajta spájaného s únosom Kováča ml.

Putá
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) – Expolicajta spájaného s únosom Michala Kováča ml., ktorý bol v júni právoplatne odsúdený za falšovanie zmeniek, zadržali v Mali. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. Súd Národná ústredňa Interpolu informovala o zadržaní odsúdeného Ľuboša Kosíka na základe medzinárodného zatýkacieho rozkazu. Súd požiadali o zabezpečenie prekladu zatýkacieho rozkazu do francúzskeho jazyka.

Po jeho vyhotovení ho súd zašle Ministerstvu spravodlivosti SR. To následne požiada Mali o vydanie odsúdeného na výkon trestu odňatia slobody, dodala Kudjáková. Hovorca kancelárie prezidenta policajného zboru Martin Wäldl potvrdil, že Kosíka zadržali vo štvrtok na základe úzkej spolupráce Národnej ústredne Interpol Bratislava a policajných zložiek v Mali v hlavnom meste krajiny Bamaku. „V súčasnosti prebieha intenzívna komunikácia medzi príslušnými justičnými orgánmi oboch krajín za účelom extradície osoby na územie Slovenska,“ tvrdí hovorca.

Najvyšší súd mu zamietol odvolanie

Trest pre Kosíka za tri sfalšované zmenky v celkovej hodnote 2,4 milióna eur potvrdil Najvyšší súd SR tento rok 21. júna. Najvyšší súd zamietol jeho odvolanie voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu ako nedôvodné. Za obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti a za prečin krivého obvinenia dostal úhrnný trest odňatia slobody na 14 rokov. Odsedieť by si ich mal vo väznici s maximálnym stupňom stráženia.

Zároveň mu bol uložený peňažný trest 100-tisíc eur. Pre prípad, že by sa úmyselne vyhýbal zaplatiť 100-tisíc eur, súd mu uložil náhradný trest odňatia slobody vo výmere štyri roky. Obžalovanému súd uložil aj ochranný dohľad na tri roky. Kosík, ktorý v minulosti vinu odmietal, sa na júnovom zasadnutí súdu nezúčastnil. Po vyhlásení rozhodnutia predseda senátu preto ihneď vydal príkaz na jeho zadržanie a dodanie do výkonu trestu odňatia slobody. Následne bolo po ňom vyhlásené pátranie. Medzinárodný a európsky zatýkací rozkaz boli na neho vydané 1. augusta.

S Mali nemáme zmluvu o vydávaní občanov

Medzi Slovenskom a Mali neexistuje zmluva, ktorá by upravovala vydávanie občanov. Slovensko v tomto smere s africkou krajinou nemá žiadnu skúsenosť, potvrdil pre agentúru SITA hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. Doplnil, že o vydanie Kosíka budeme musieť žiadať na princípe reciprocity.

Ako dlho bude celý proces trvať, nevedel odhadnúť. Na úspešné vydanie na základe extradičnej žiadosti SR je potrebný súhlas príslušných orgánov z Mali. Konečná dĺžka bude teda závisieť aj od rozhodnutia príslušných orgánov v Mali. V súčasnosti sa zabezpečujú slovenskými orgánmi preklady dokumentov, ktoré je potrebné priložiť k extradičnej žiadosti, dodal Bubla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš KosíkMichal Kováč