V Maroku slávnostne otvorili prvé vysokorýchlostné vlakové spojenie v Afrike

Muhammad VI. Emmanuel Macron
Marocký kráľ Mohammed VI. si potriasol rukou s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, keď vo štvrtok 15.11 2018 otvorili vysokorýchlostnú linku na vlakovej stanici Tangierov v Maroku. Macron navštívi Maroko, aby sa zúčastnil inaugurácie vysokorýchlostnej železničnej trate, ktorá sa môže pochváliť najrýchlejšími cestami v Afrike alebo v arabskom svete. Zdroj: SITA/AP Christophe Archambault.

RABAT 15. novembra (WebNoviny.sk) – Marocký kráľ Muhammad VI. a francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok slávnostne otvorili prevádzku prvej vysokorýchlostnej vlakovej linky v krajine, ktorá je zároveň aj prvou na africkom kontinente. Trať spája mestá Tangier a Casablanca, vzdialenosť medzi ktorými urazia vysokorýchlostné vlaky za dve hodiny a 10 minút.

Bežnému vlaku trvá doprava medzi týmito dvoma mestami takmer päť hodín. Projekt, ktorý financovalo Francúzsko spoločne s viacerými arabskými krajinami, sa začal realizovať v septembri 2011 ešte za predchádzajúceho francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a Maroko v rámci neho zakúpilo 12 vysokorýchlostných vlakových súprav od francúzskeho výrobcu Alstom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel MacronMuhammad VI.