Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Materská škola
12. septembra 2017 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

V materských školách na celom Slovensku pribudnú tisíce miest, pomohli eurofondy

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) – V materských školách na celom Slovensku pribudne 4780 nových miest. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vyhodnotilo prvé dve kolá žiadosti o eurofondy na zvýšenie kapacít materských škôl. Agentúru SITA o tom informoval Michal Feik z odboru komunikácie ministerstva pôdohospodárstva, rezort schválil 152 projektov za takmer 40 miliónov eur, ktoré uhradí Európska únia.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná vyhlásila, že si uvedomuje akútny nedostatok miest v materských školách a pripomenula, že aj preto bola prvá výzva na čerpanie eurofondov z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorú spustila po nástupe do funkcie, zameraná na zvýšenie ich kapacity.

„Vyhodnotili sme prvé dve kolá žiadostí o nenávratné finančné príspevky a schválili sme 152 projektov, vďaka ktorým vznikne 4780 nových miest v škôlkach po celom Slovensku. Verím, že to je dobrá správa pre všetkých rodičov, ktorí nielenže budú môcť umiestniť svoje deti do škôlok, ale sa ich deťom aj výrazne skrášlia priestory a zlepší technické vybavenie,“ uviedla Matečná, ktorá zároveň dočasne pôsobí aj ako zastupujúca ministerka školstva.

Nový spôsob schvaľovania projektov

Eurofondová výzva by mala podľa ministerky pokryť drvivú väčšinu chýbajúcich miest v škôlkach. Ako pripomenul rezort pôdohospodárstva, v roku 2016 bolo evidovaných 12 486 žiadostí o prijatie dieťaťa, ktorým nebolo vyhovené.

Z celkovej alokácie 77 miliónov ostalo z eurofondov nevyčerpaných približne 37 miliónov. „Tým by sme mohli pokryť väčšinu nevybavených žiadostí. Odhadujeme, že celkový počet nových miest v škôlkach by sa mohol priblížiť k číslu desaťtisíc,“ odhadla Matečná.

Ministerstvo pôdohospodárstva v stanovisku pripomenulo, že od minulého roku spustilo nový spôsob schvaľovania eurofondových projektov.

„V prvej fáze žiadatelia predkladali len projektové zámery. Nemuseli tak robiť nákladné projektové dokumentácie ani zložité verejné obstarávania. Na zvýšenie kapacít materských škôl bolo na ministerstvo doručených spolu 327 projektových zámerov. Tí, ktorí získali kladné hodnotenie, následne predkladali žiadosti o nenávratné finančné príspevky. V prvom a druhom kole samosprávy predložili 277 žiadostí, z ktorých bolo schválených 152,“ spresnil generálny riaditeľ sekcie programov rozvoja vidieka MPRV SR Marek Mitošinka.

Ďalšie hodnotiace kolá

Prostriedky vo výzve na zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôl slúžia na výstavbu nových objektov materských škôl, rozširovanie kapacít existujúcich budov, stavebno-technické úpravy objektov a areálu, obstaranie materiálno-technického vybavenia a zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov.

Uzávierka tretieho hodnotiaceho kola bude 18. októbra. Ďalšie hodnotiace kolá budú uzatvárané v trojmesačnom intervale až do vyčerpania vyčlenených prostriedkov.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) víta, že vďaka eurofondom pribudne na Slovensku 4780 nových miest v materských školách. „Integrovaný regionálny operačný program aj v tomto smere preukázal svoj prínos, keďže eurofondová výzva reagovala na požiadavky z územia, ktoré mestá a obce detailne poznajú,“ uviedol výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška.

Podľa jeho slov šancu na úspech a udržateľnosť majú tie projekty, ktoré sú najoptimálnejšími riešeniami problémov. Zároveň ocenil Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré podľa neho citlivo vnímalo problémy s nedostatkom kapacít v predškolských zariadeniach a pri nastavovaní výzvy reflektovalo na potreby územia.

Odporúčané články

Predseda parlamentného výboru pre školstvo sa teší na novú ministerku, má vynikajúce predpoklady Slovensko podľa Pellegriniho o peniaze z eurofondov nepríde, predstaví nové pravidlá

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...