V Matici Slovenskej bude parlamentný prieskum, výbor odsúhlasil návrh smeráčky Vaľovej

Matica slovenská
Foto: ilustračné, SITA/Ján Viazanička.
  • aktualizované 2. júna 17:16

Poslanci parlamentného výboru pre kultúru a médiá pôjdu v júni 2020 na prieskum do Matice slovenskej. Návrh, ktorý predložila poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD), odsúhlasili poslanci jednomyseľne.

Podnetom pre diskusiu na výbore bol zámer ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) znížiť dotácie štátu pre Maticu. Jej ročný rozpočet je približne 1,5 milióna eur.

Ministerka nepovedala, o akú čiastku by sa znížila podpora Matice. „Zatiaľ ešte predstavu nemáme, musím sa stretnúť s vedením Matice a na základe toho uvážime ďalšie kroky,“ povedala agentúre SITA ministerka Milanová. Ako ďalej uviedla, poslaneckého prieskumu sa rada zúčastní a ocenila, že sa o Matici začína diskusia.

Zákon o sponzoringu

Ambíciou ministerky je presadiť zákon o sponzoringu, ktorý by dal Matici možnosť získať podporovateľov. V blízkej dobe má vzniknúť pracovná skupina, ktorá má nastaviť sponzoring tak, aby bol podľa Milanovej „prijateľný aj pre ministerstvo financií, ale hlavne využiteľný pre kultúru“.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Matušková, vedenie organizácie víta odsúhlasený poslanecký prieskum.

„Inštitúcia vysoko oceňuje, že poslanci NR SR majú záujem spoznať aktuálnu situáciu v Matici slovenskej, ktorá je diametrálne odlišná od minulosti, keďže v nej už od novembra 2017 prebehli štrukturálne zmeny. Ustanovizeň poslancom predstaví, ako hospodári nielen s verejnými zdrojmi, ale tiež s vlastnými, súkromnými financiami z neštátnych zdrojov, ktorými dlhodobo pokrýva časť nákladov na svoje fungovanie a matičnú činnosť,“ priblížila.

Kollár kritizoval výšku dotácie

Dodala, že predstavitelia inštitúcie sú otvorení demokratickému dialógu so zástupcami parlamentu a ministerkou kultúry, keďže pôjde o prvé stretnutie po voľbách do NR SR v roku 2020.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) minulý týždeň počas stretnutia s predsedom Matice slovenskej Mariánom Gešperom kritizoval výšku štátnej dotácie pre Maticu. Považuje ju za „biednu“. „Budem brániť túto slovenskú najstaršiu národnú ustanovizeň,“ povedal okrem iného Kollár.

V programovom vyhlásení vlády sa uvádza, že vládny kabinet zváži „systémovú zmenu najmä financovania Matice slovenskej“.

Voľba člena Rady RTVS sa zopakuje

Poslanci mediálneho výboru zároveň rozhodli, že sa voľba nového člena Rady Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) pre formálne nedostatky zopakuje. V hre bol jediný kandidát, a to Ivan Dlhopolec. Navrhlo ho záujmové združenie právnických osôb Tribunál.

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) označil za chybu, že pri otváraní obálky na pôde výboru neboli poslanci pozvaní. Kontrola je podľa Jarjabka potrebná preto, aby nedošlo k následnému dodaniu materiálov potrebných pre kandidatúru, ktoré predtým v obálke nemuseli byť.

„Určite malo prísť pozvanie pre všetkých poslancov pri otváraní obálky,“ zdôraznil Jarjabek. Predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽaNO) priznal, že sa stala chyba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJana VaľováVeronika Matušková
Firmy a inštitúcie MS Matica slovenskáSMER-SD