V Mexiku otvorili reštauráciu z kostí, má ich vyše 10-tisíc

V Mexiku otvorili reštauráciu z kostí, má ich vyše 10 tisíc
Foto: www.designboom.com/ J. Navarro

Nová reštaurácia v mexickom meste Guadalajara púta pozornosť zvedavých návštevníkov nevšedným interiérom. Bývalá priemyselná budova, ktorá žiari belosťou, dostala názov Hueso (Kosť) a je ozdobená vyše desiatimi tisíckami zvieracích kostí.

V Mexiku otvorili reštauráciu z kostí, má ich vyše 10 tisíc
Foto: www.designboom.com/ J. Navarro

Koncept z dielne architekta Ignacia Cadenu však nemá za cieľ zákazníkov vystrašiť. V elegantnom svetlom priestore skôr paradoxne vzbudzuje pocit nevinnosti. Steny reštaurácie zdobia kosti zvierat rozličných veľkostí, nechýbajú ani dôsledne naaranžované lebky, stavce a čeľuste. Kým niektoré sú vystavené vo vitrínach, ďalšie visia vo falošných rámoch, ktoré striedajú obrazy s kuchynskou a kulinárskou tematikou.

Mexický dizajnér potvrdil, že mnohé z kostí pochádzajú zo skutočných zvierat, ďalšie sú detailne prepracované repliky z hliníka. „Koncept je ovplyvnený Darwinovou evolučnou teóriou a víziou o prežití silnejšieho. Takmer každý centimeter interiéru pokrýva jedna z vyše 10-tisíc kostí,“ vysvetlil Cadena.

Zatiaľ čo útroby reštaurácie zapĺňajú kosti, jej exteriér – pomyselnú kožu – zdobia minimalistické biele kachličky s čiernymi linkami, ktoré reprezentujú rezy a stehy po zašívaní. Pred vchodom do reštaurácie v hornatom meste na západe Mexika visí ako malé varovanie jediná biela kosť.

V Mexiku otvorili reštauráciu z kostí, má ich vyše 10 tisíc
Foto: www.designboom.com/ J. Navarro

Hueso leží v bývalej priemyselnej budove zo 40. rokov 19. storočia s charakteristickými vysokými stropmi a loftovým priestranstvom. Hoci steny reštaurácie sú bohato zdobené, jej 73 metrov dlhý interiér dopĺňa priam asketické stolovanie prispôsobené pre veľké skupiny návštevníkov. Jedálenskú časť od kuchynskej oddeľuje len barový pult, a tak sa zákazníkom ponúka nevšedný pohľad na celý proces varenia.

Hoci reštaurácia z kostí na prvý pohľad pôsobí strašidelne, jej interiér prekypuje nevšednou krásou. Ako na takýto koncept zareagujú vegetariáni, však zatiaľ nie je známe.

www.designboom.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom