V Michalovciach pre osýpky vyhlásili mimoriadny stav, nových prípadov pribúda

Osýpky

MICHALOVCE 10. júla (WebNoviny.sk) – Mimoriadnu situáciu pre epidémiu osýpok v utorok vyhlásili v Michalovciach. Agentúru SITA o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra. Doložila, že situácia sa začala zhoršovať koncom minulého týždňa, od piatku 6. do nedele 8. júla v Michalovciach zaznamenali 25 prípadov osýpok.

„Na pokyn riaditeľky regionálneho úradu verejného zdravotníctva bol zvolaný krízový štáb, ktorý situáciu monitoruje. V tejto chvíli vieme povedať, že lôžka na infekčnom oddelení v michalovskej nemocnici nepostačujú. Ide o malé deti, ale aj pacientov až do 54 rokov. V stredu ráno sa opäť stretne krízový štáb za účasti hlavného hygienika SR i hlavného lekára Košického samosprávneho kraja,“ uviedla Paulenová.

Opatrenia na zabránenie šírenia

Stredajšie rokovanie krízového štábu zvoláva prednostka Okresného úradu v Michalovciach. Rokovanie inicioval hlavný hygienik SR a hygienička RÚVZ so sídlom v Michalovciach.

Na stretnutí sa zúčastnia aj epidemiológovia RÚVZ so sídlom v Prešove a Košiciach, zástupcovia nemocnice a zástupcovia krízového riadenia Okresného úradu Michalovce s cieľom pripraviť ďalšie opatrenia na zabránenie šírenia epidémie osýpok v SR.

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková, v okrese Michalovce a Sobrance od 7. mája do 9. júla zaevidovali 161 prípadov osýpok, z toho 68 laboratórne potvrdených a 93 pravdepodobných.

Ochoreli aj pracovníci nemocnice

V okrese Michalovce zaznamenali 155 ochorení, z toho 35 v obci Drahňov, 89 v meste Michalovce, po päť v obciach Trhovište a Zemplínska Široká, deväť v obci Veľké Kapušany, a po jednom ochorení v obciach Falkušovce, Maťovské Vojkovce, Vysoká nad Uhom, Ložín, Iňačovce, Kapušianske Kľačany, Pavlovce nad Uhom, Kusín, Pozdišovce a Senné, okrem toho boli zaznamenané prípady v Strážskom a Košiciach.

V okrese Sobrance evidovali šesť ochorení, v obci Bežovce tri a po jednom v obciach Baškovce, Úbrež a Husák. Hospitalizovali 128 chorých, priemerná dĺžka hospitalizácie bola päť dní.

Z celkového počtu ochorení sú štyri importované z Veľkej Británie a ochorelo aj deväť profesionálnych pracovníkov michalovskej nemocnice. Všetky ochorenia boli v epidemiologickej súvislosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva