V Minsku protestovali tisíce Bielorusov, žiadali odchod Lukašenka

Bielorusko
Účastníci pochodu v Minsku, ktorý úrady povolili, vyzvali Lukašenka na odstúpenie. Foto: SITA/AP

MINSK 16. marca (WebNoviny.sk) – Niekoľko tisíc Bielorusov sa v stredu zhromaždilo na protest proti nepopulárnemu zákonu o zamestnanosti a prejavilo tak vzdor voči dlhodobému vládcovi v tejto bývalej sovietskej republike Alexandrovi Lukašenkovi.

Pochod v metropole Minsk a menšie zhromaždenia v niekoľkých ďalších bieloruských mestách boli najnovšou zo série demonštrácií proti zákonu, ktorý prikazuje občanom zaplatiť poplatok v prepočte 235 eur, ak za rok pracovali menej než šesť mesiacov a nezaregistrovali sa pritom na úrade práce.

Lukašenko pozastavil vyberanie poplatku

Tento mesiac už skôr bieloruský prezident Lukašenko pozastavil vyberanie poplatku – čo bol bezprecedentný ústupok autoritárskeho vodcu, ktorý desaťmiliónovému národu vládne železnou rukou už od roku 1994. Avšak Lukašenkov krok nezastavil protesty, na ktorých zazneli aj výzvy na jeho odstúpenie.

Demonštrácie sú v tejto prísne kontrolovanej krajine najsilnejším prejavom nespokojnosti za dlhé roky a odrážajú starosti, ktoré zákon spôsobil občanom v čase dvojročnej recesie. Účastníci pochodu v Minsku, ktorý úrady povolili, vyzvali Lukašenka na odstúpenie. Skandovali: „Odíď!“

Spolieha sa na lacnú energiu a ruské dotácie

„Toto sú protesty proti chudobe, proti zlým rozhodnutiam vlády,“ uviedol podľa agentúry AP Denis Sadovskij, jeden z organizátorov zhromaždenia. „Lukašenko už nemá peniaze na to, aby zaplatil spoločnosti za lojálnosť,“ dodal Sadovskij.

Lukašenko je bývalý riaditeľ kolchozu – teda štátneho roľníckeho družstva. Udržuje kontrolu štátu v sovietskom štýle vo väčšine ekonomiky, pritom tvrdo zasahuje proti opozícii a nezávislým médiám. Lukašenko sa spolieha na lacnú energiu a ďalšie dotácie a pôžičky, poskytované hlavným bieloruským spojencom i sponzorom, Ruskom.

Avšak Lukašenkove vzťahy s Ruskom sa nedávno – po viacerých ekonomických sporoch – zhoršili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Lukašenko