V Minsku sa dohodli, z východu Ukrajiny zmiznú ťažké zbrane

Foto: SITA/AP

MINSK 21. júla (WEBNOVINY) – Na stiahnutí časti vojenskej techniky, tankov i delostrelectva kalibru do 100 mm z frontovej línie sa v utorok v bieloruskom Minsku dohodli účastníci rokovaní tzv. kontaktnej skupiny pre riešenie konfliktu na východe Ukrajiny. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na srbského ministra zahraničných vecí Ivicu Dačiča, predstaviteľa úradujúcej predsedníckej krajiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

V podobnom duchu informovala aj Ukrajinska pravda s odvolaním sa na Sviatoslava Ceholka, tlačového tajomníka ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. V dohode je podľa Dačiča stanovené, ako a kto bude stiahnutie zbraní kontrolovať. Dokument mali podľa agentúry Interfax-Ukrajina parafovať ešte v utorok večer členovia pracovnej podskupiny pre bezpečnostné otázky tzv. kontaktnej skupiny.

Proruskí separatisti zo samozvanej Luhanskej i Doneckej ľudovej republiky ešte v sobotu avizovali stiahnutie ťažkých zbraní z frontovej línie. Ich predstavitelia zdôraznili, že nemajú v úmysle vyprovokovať žiadne ďalšie násilie a že ide o ich jednostranný krok v záujme nastolenia mieru. Podľa vlastných slov chcú celému svetu ukázať, že naplnia dohody z Minska. Rusko vyzvalo Ukrajinu, aby v súlade s obsahom minských mierových dohôd postupovala rovnako a naplnila mierový plán z bieloruskej metropoly.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov to zdôraznil aj v telefonátoch s ukrajinským rezortným kolegom Pavlom Klimkinom, ako aj ministrami zahraničných vecí USA a Nemecka Johnom Kerrym a Frankom-Walterom Steinmeierom. OBSE predtým informovala, že síce zaregistrovala presuny zbraní, avšak ich reálne stiahnutie z frontovej línie potvrdiť nedokázala.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Lavrov