V Mochovciach uložia viac jadrového odpadu

Mochovce
Atómové elektrárne Mochovce Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov v Mochovciach bude mať nové skladovacie priestory. Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) totiž plánuje sprevádzkovať v republikovom úložisku druhý dvojrad, keďže kapacita prvého dvojradu bude onedlho vyčerpaná.

Víťaz tendra

Firma si už vybrala aj dodávateľa stavby. Vo výberovom konaní bola úspešná akciová spoločnosť Vodohospodárske stavby. Na sprevádzkovanie nových skladovacích priestorov pre nízko a stredne aktívny rádioaktívny odpad vynaloží JAVYS vyše tri milióny eur.

Podnik však predpokladal, že celý projekt ho vyjde až zhruba 7 miliónov eur. Vďaka tendru, do ktorého sa prihlásili jedenásti záujemcovia, sa teda znížila cena o viac ako polovicu. Víťaz tendra zabezpečí pre firmu JAVYS sanáciu existujúcich betónových konštrukcií, rekonštrukciu žeriavových dráh, sanáciu prasklín v monitorovacích štôlňach a kontrolných šachtách, sanáciu izolačných náterov stien úložných boxov a výstavbu opláštenej oceľovej haly.

Multibariérové úložisko

Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov Mochovce predstavuje multibariérové úložisko povrchového typu určené na konečné uloženie pevných a spevnených nízko a stredne aktívnych rádioaktívnych odpadov, vznikajúcich pri prevádzke a vyraďovaní jadrových elektrární, vo výskumných ústavoch, v laboratóriách a nemocniciach. Stavebné práce na úložisku začali v roku 1986. Do prevádzky bolo úložisko uvedené v roku 2001.

Úložisko pozostáva zo sústavy úložných boxov zoradených do radov a dvojradov. V rámci prvej etapy boli vybudované dva dvojrady, čo predstavuje 80 úložných boxov. Do jedného boxu je možné uložiť 90 vláknobetónových kontajnerov. Celková kapacita doteraz vybudovaných dvoch dvojradov je 7 200 kontajnerov so súhrnným objemom 22 320 metrov kubických.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň Mochovce