V Moskve otvorili jednu z najväčších európskych mešít

V Moskve slávnostne otvorili jednu z najväčších európskych mešít
Foto: SITA/AP

MOSKVA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Jednu z najväčších európskych mešít otvorili v stredu po desiatich rokoch stavebných prác v ruskej metropole Moskva. Budova bude na 19 000 metroch štvorcových schopná pojať až 10 000 veriacich. Slávnostné otvorenie Veľkej mešity sa koná v predvečer sviatku obetovanie Íd al-adhá, hlavnej náboženskej udalosti moslimov, ktorá je v Rusku známa ako Kurban Bajram.

Otvorenie novej mešity bolo pôvodne naplánované na máj 2016, ruské úrady sa však rozhodli urýchliť práce a svätostánok sprístupniť verejnosti už tento rok, keď si krajina pripomína 70. výročie Veľkej vlasteneckej vojny.

Na slávnostnom podujatí sa okrem kremeľského šéfa Vladimira Putina zúčastnili i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, palestínsky líder Mahmúd Abbás, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, čečenský vodca Ramzan Kadyrov či hlava ruskej Tatárskej republiky Rustam Minnichanov, píše agentúra TASS.

V Moskve slávnostne otvorili jednu z najväčších európskych mešít
Foto: SITA/AP

„Otvorenie moskovskej Veľkej mešity je míľnikom nielen pre hlavné mesto Ruska, ale aj pre celý moslimský svet. Nech sa impozantný pohľad na túto stavbu stane symbolom významnej úlohy, ktorú islam v dejinách Ruska vždy zohrával,“ uviedol pri dnešnej príležitosti predseda Štátnej dumy Sergej Naryškin.

Výstavba mešity si vyžiadala náklady v prepočte 152 miliónov eur. Najväčšou mešitou na území Ruskej federácie však zostáva Mešita Achmata Kadyrova v čečenskom hlavnom meste Groznyj s kapacitou presahujúcou 10 000 veriacich.

Islam je v Rusku druhým najrozšírenejším náboženstvom po pravoslávnom kresťanstve. K moslimskému vierovyznaniu sa hlási 23 miliónov obyvateľov, v krajine sa nachádza vyše 7000 mešít. V samotnej Moskve žijú podľa agentúry TASS najmenej dva milióny moslimov, teda každý šiesty Moskovčan je moslim.

V Moskve slávnostne otvorili jednu z najväčších európskych mešít
Foto: SITA/AP

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mahmúd AbbásNursultan NazarbajevRamzan KadyrovRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan