V Moskve zatýkali podporovateľov opozičného lídra Navaľného

Alexej Navaľný
Ruský líder opozície Alexej Navaľnyj. Foto: archívne, SITA/AP

MOSKVA 8. októbra (WebNoviny.sk) – V Moskve v nedeľu počas malých protestov zadržali viacero podporovateľov ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, informujú ruské občianske organizácie Otvorené Rusko a OVD-Info. Správy o počte zatknutých sa však líšia a polícia sa zatiaľ oficiálne nevyjadrila.

Zatýkanie prišlo deň po sérii demonštrácií po celej krajine, ktoré sa konali v deň 65. narodenín prezidenta Vladimira Putina a tiež v čase, keď si Navaľnyj odpykáva 20-dňový trest odňatia slobody za zvolanie nepovoleného protestu. Podľa ruského ministerstva vnútra v sobotu zadržali 136 ľudí, no všetkých už z väzby prepustili.

Navaľnyj je najviditeľnejším a najpopulárnejším kritikom prezidenta Vladimira Putina. Opozičný aktivista proti nemu a jeho vláde zorganizoval viacero masových protestov.

Chystá sa tiež kandidovať za prezidenta Ruska vo voľbách v roku 2018, no podľa Ústrednej volebnej komisie jeho kandidatúra nie je možná pre februárové usvedčenie zo sprenevery v kauze Kirovles a následný podmienečný trest. Aktivista však toto rozhodnutie odmieta ako politicky motivované.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavaľnyjVladimir Putin