V múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku otvoria výstavu ručne vyrobených vianočných ozdôb

vianočné ozdoby
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

SVIDNÍK 4. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry (SNM – MUK) v stredu 5. decembra vo výstavnej sieni MUK vo Svidníku slávnostne otvorí výstavu ručne vyrobených vianočných gúľ a tkaných gobelínov s názvom Čaro vianočných ozdôb. Nová výstava prezentuje ručne tkané gobelíny a vianočné gule autoriek Valentíny Vasylyšyn a Oľgy Vorochta.

Autorky predvedú výrobu dekorácií

Ako agentúru SITA informovala Dana Macková zo SNM, v programe sú zahrnuté aj tvorivé dielne pre verejnosť 5. a 7. decembra.

Autorky výstavy predvedú výrobu vianočných dekorácií – maľovanie na sklenenú guľu a keramiku a ukážky techník tkania na tkáčskom ráme,“ uviedla Macková s tým, že tvorivé dielne sú určené jednotlivcom, rodinám aj školským kolektívom.

Potrebné je sa vopred nahlásiť. Výstava v priestoroch múzea na Centrálnej ulici vo Svidníku potrvá do konca januára budúceho roka.

Vystúpenie žiakov základných škôl

V stredu 12. decembra o 13. hodine sa v múzeu uskutoční aj verejná prezentácia projektu Objavujeme talenty Najkrajšie tradície Vianoc. V programe vystúpia žiaci zo základných škôl Bukovce, Kolbovce a Nižný Mirošov. Spoluorganizátormi akcie sú Prešovský samosprávny kraj a Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku.

SNM-Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku je špecializované a najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Ide o inštitúciu, ktorej poslaním je dokumentovať základné etapy kultúrno-historického, politického a sociálneho vývoja Ukrajincov Slovenska od najstarších čias po súčasnosť.

Vzniklo v roku 1956 v Prešove, vo Svidníku sídli od roku 1964. Tu sa postupne rozvíjala jeho zbierkotvorná, vedeckovýskumná, publikačná, metodicko-odborná a kultúrno-výchovná činnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom