V nemeckom parlamente budú po prvýkrát sedieť aj černosi

Angela Merkelová
Angela Merkelová Foto: SITA/AP

BERLÍN 23. septembra (WEBNOVINY) – Do nemeckého Spolkového snemu sa v nedeľňajších voľbách prebojovali aj dvaja kandidáti afrického pôvodu, ktorí budú vôbec prvými zákonodarcami čiernej pleti v tamojších dejinách.

Päťdesiatjedenročný sociálny demokrat Karamba Diaby narodený v Senegale bude zastupovať mesto Halle na východe Nemecka, zatiaľ čo 56-ročný Charles M. Huber pochádzajúci z rodiny jeho krajanov kandidoval za Kresťanskodemokratickú úniu v Darmstadte ležiacom južne od Frankfurtu.

Diaby žije v Nemecku od roku 1985, keď prišiel do vtedajšej komunistickej východnej časti študovať chémiu. Ako poslanec Bundestagu sa chce zameriavať na otázky školstva, minimálnej mzdy a sociálnej spravodlivosti.

Huber narodený senegalsko-nemeckému páru v Mníchove je v Nemecku známy predovšetkým ako herec, a to vďaka postave detektíva v televíznom seriáli.

V súlade s očakávaniami vo voľbách zvíťazila frakcia Kresťanskodemokratická únia/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) pod vedením kancelárky Angely Merkelovej, ktorá obsadila 311 zo 630 kresiel. Konzervatívcom sa však opäť nepodarilo získať väčšinu, zatiaľ čo Slobodná demokratická strana (FDP) ako ich doterajší koaličný partner sa do parlamentu vôbec nedostala. Na druhej priečke sa umiestnila opozičná Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) na čele s Peerom Steinbrückom, ktorá bude mať v Bundestagu 192 zástupcov. Zvyšné kreslá si približne rovnakou mierou rozdelili Ľavica a Zelení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová