V Nemecku sa na protestoch proti opatreniam šíri antisemitizmus, využíva ich krajná pravica

Koronavirus nemecko
Foto: ilustračné, SITA/AP

U ľudí, ktorí v Nemecku protestujú proti opatreniam zameraným proti šíreniu nového koronavírusu, sa začína antisemitizmus objavovať ako spoločný postoj, napriek tomu, že prichádzajú z rôznych politických sfér. Uviedol to vládny predstaviteľ pre boj s antisemitizmom Felix Klein, podľa ktorého nenávisť voči Židom v Nemecku počas pandémie vzrástla.

Tvrdenia o zlovestných elitách

Klein v utorok poukázal na to, že antisemitské konšpiračné teórie šíria ľudia, ktorí veria v alternatívnu liečbu, bojovníci za mier i krajná pravica, ktorá využíva protesty na mobilizáciu svojich podporovateľov.

Okrem nepodložených tvrdení o zlovestných elitách, ktoré pomocou pandémie ovládli alebo utláčajú obyvateľstvo, čo je bežné pri antisemitizme, tiež účastníci protestov prirovnávajú svoju situáciu k Židom za nacistického Nemecka. Nosia žlté Dávidove hviezdy alebo sa prirovnávajú k Anne Frankovej či protifašistickej bojovníčke Spohie Schollovej.

Nenávisť k Židom narastá

Zobrazovanie seba ako prenasledovanej obete je a bolo ústredným prvkom antisemitských postojov,“ povedal Klein novinárom v Berlíne.

Anetta Kahane, ktoré vedie Amadeu Antonio Foundation zameranú proti rasizmu, uviedla, že sa zdá, že je antisemitizmus zjednocujúcim prvkom medzi medzi nesúrodými skupinami. Následne varovala, že sa otvorená nenávisť k Židom bude v Nemecku pravdepodobne čoraz viac dostávať do popredia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Felix Klein