V Nemecku už druhý deň po sebe prepisovali teplotné rekordy, bolo opäť nad 40 stupňov Celzia

horúčavy, Berlín, Nemecko
Muž sa osviežuje vo fontáne v centre Berlína. Berlín, 25. júl 2019. Foto: SITA/AP.

Ďalšou krajinou, v ktorej v týchto dňoch padol historický teplotný rekord, sa stalo Nemecko, a to hneď dva dni po sebe. V Bonne namerali teplotu 40,6 stupňa Celzia.

Stredajší rekord vydržal iba deň

Stredajší historický rekord 40,5 stupňa Celzia, ktorý zaznamenali v meste Geilenkirchen neďaleko hraníc s Holandskom a Belgickom, tak vydržal len jeden deň.

Historické teplotné rekordy padajú v stredu a vo štvrtok vo viacerých európskych mestách aj krajinách. Nový rekord, 40,6 stupňa Celzia, namerali meteorológovia napríklad aj v Paríži. Doterajší parížsky rekord bol na úrovni 40,4 stupňa Celzia a pochádzal ešte z roku 1947.

Horúčavy vtrhli aj do Veľkej Británie

Nezvyklé horúčavy vtrhli aj do Veľkej Británie, kde vo štvrtok padol historický rekord za júl, keď na londýnskom letisku Heathrow namerali 36,9 stupňa Celzia. Doterajší júlový rekord, 36,7 stupňa Celzia, bol z roku 2015, zatiaľ čo celkový rekord, 38,5 stupňa Celzia, zaznamenali v auguste 2003.

Vo Veľkej Británii aj vo Francúzsku zastavili železničnú dopravu a cestujúcich požiadali, aby zostali doma. Vo Francúzsku si horúčavy už v stredu, keď teplota na mnohých miestach krajiny vystúpila nad 40 stupňov Celzia, vyžiadali najmenej päť obetí. Jednu obeť, dieťa, ktoré si bez vedomia rodičov išlo ľahnúť do auta, hlási Rakúsko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom