V New Yorku budú dražiť vzácne diela Picassa a Warhola

Warhol
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Dielo Nature Morte Aux Tulipes od španielskeho maliara Pabla Picassa z roku 1932 a 3D maľba Sochy slobody od pop-artového umelca Andyho Warhola budú najväčšími lákadlami dražieb, ktoré sa budú v novembri konať v New Yorku.

Podľa predpokladov by za každé dielo mal jeho nový majiteľ zaplatiť aspoň 35 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 27 miliónov eur), no táto suma môže byť aj omnoho vyššia.

Picassov obraz je jedným z portrétov jeho múzy Marie-Thérese Walter, ktorú maliar stretol ako 17-ročnú v čase, keď už bol ženatý. Jeho milenka sa objavila na niekoľkých umelcových obrazoch a v roku 1935 mu porodila dcéru Mayu.

Podľa odborníkov ide o jedno z jeho najdôležitejších diel. Najodvážnejšie odhady hovoria o tom, že sa predá až za 50 miliónov dolárov (asi 38,5 milióna eur). Dražbu, ktorá sa bude konať 5. novembra, má na starosti aukčná sieň Sotheby’s. Okrem diela Nature Morte Aux Tulipes ponúkne aj Picassov obraz Femme a la fenetre z roku 1936. Ten by sa mal predať asi za 20 miliónov dolárov (približne 15,4 milióna eur).

Warholovu Sochu slobody budú 14. novembra dražiť v aukčnej sieni Christie’s. Toto diela je v jeho tvorbe unikátne. „Popri fľaši Coca-Coly, konzervy Campbellovej polievky a jeho Marilyn a Elvisovi je to jeho ďalšie slávne zobrazenie amerického sna,“ uviedol Brett Gorvy, riaditeľ spoločnosti Post-War and Contemporary Art.

Ďalšie dve Warholove obrazy z 3D série sú v súčasnosti súčasťou kolekcie v múzeách v americkom Pittsburghu a vo Švajčiarsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy WarholPablo Picasso