V niektorých obciach budú doplňujúce komunálne voľby, ľudia v izolácii však nebudú môcť voliť

Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský.

Doplňujúce komunálne voľby budú v sobotu 3. októbra v 48 obciach. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR (MV SR) Barbara Túrosová s tým, že na ich priebehu a organizácii sa odráža aj mimoriadna situácia spojená s opatreniami proti koronavírusu.

Aby boli v tomto náročnom období voľby vykonané zákonným spôsobom, bolo podľa MV SR potrebné vysporiadať sa s problémom uplatňovania práva voliť osobám, ktorým bola nariadená izolácia.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva je prekážkou práva voliť zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia. Osoby, ktorým je nariadená domáca izolácia, si tak nebudú môcť uplatniť svoje volebné právo. K týmto osobám nebude môcť byť poslaná ani prenosná volebná schránka.

Zoznam voličov s prekážkou práva voliť

Z doplňujúcich komunálnych volieb má vzísť 33 starostov a 28 poslancov. K volebným schránkam by malo prísť viac ako 32-tisíc voličov v 55 okrskoch.

Podľa rezortu vnútra je nevyhnutné, aby okrskové volebné komisie boli schopné identifikovať voliča s prekážkou práva voliť, a to je možné len v súčinnosti s príslušnými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Z tohto dôvodu budú okrskové volebné komisie vo volebný deň disponovať zoznamom voličov, v ktorom bude vyznačená prekážka práva voliť podľa volebného zákona u tých, ktorým bola nariadená izolácia.

„Pre volebné komisie budú zriadené telefónne infolinky a volebný deň bude monitorovať spoločne rezort vnútra, Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ako aj Úrad verejného zdravotníctva SR,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Voliči majú dodržiavať všetky opatrenia

MV SR vyzýva voličov, aby dodržiavali protiepidemiologické opatrenia a vo volebnej miestnosti boli disciplinovaní a ohľaduplní.

Za poriadok vo volebnej miestnosti zodpovedá predseda okrskovej volebnej komisie. V prípade nedodržiavania poriadku a opatrení je povinný zjednať nápravu a ak to nebude možné, je povinný túto skutočnosť ohlásiť príslušníkom policajného zboru.

Voličovi za neuposlúchnutie dodržiavania protiepidemiologických opatrení, ako aj za porušenie nariadenej izolácie, môže príslušník policajného zboru na mieste uložiť pokutu v blokovom konaní do výšky tisíc eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barbara TúrosováRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR