V Nitrianskom kraji sa do štrajku zapojilo takmer sto škôl

škola
Iniciatíva slovenských učiteľov v pondelok 11. januára vyhlásila štrajkovú pohotovosť. Odhodlala sa k tomu preto, že minister školstva Juraj Draxler síce podľa iniciatívy uznal opodstatnenosť požiadaviek Slovenskej komory učiteľov, ale ani on, ani vláda neurobili žiadne konkrétne kroky k ich splneniu. Foto: SITA/Tomáš Somr

NITRA 25. januára (WebNoviny.sk) – V Nitrianskom kraji sa do dnešného štrajku učiteľov zapojilo takmer sto základných, stredných a materských škôl. Predstavuje to okolo 11 percent z celkového počtu škôl. Ako agentúru SITA informoval Štefan Šimonov z Iniciatívy nitrianskych učiteľov, časť z nich je zatvorená a v časti sa dnes vyučovalo v obmedzenom režime. Do štrajku sa v kraji zapojilo 1500 pedagógov a odborných zamestnancov škôl, z ktorých mnohí odcestovali do Bratislavy podporiť štrajk. „Ďalšie prihlášky do štrajku nám v priebehu dňa neustále pribúdajú,“ povedal Šimonov.

Zo 67 stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je Nitriansky samosprávny kraj, dnes zostali zatvorené dve. Neučilo sa v Strednej priemyselnej škole stavebnej v Hurbanove a v Gymnáziu s vyučovacím jazykom maďarským v Šahách. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová, v utorok sa má už na oboch školách učiť podľa rozvrhu.

V obmedzenom režime dnes bolo vyučovanie aj v Gymnáziu Andreja Vrábla v Leviciach a osobitný rozvrh mali pre 1. – 4. ročník v Gymnáziu na ulici 17. novembra v Topoľčanoch. Do štrajku sa zapojilo 192 pedagógov zo stredných škôl kraja, čo je deväť percent z ich celkového počtu. Okrem stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja dnes zostali zatvorené viaceré cirkevné školy.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Zatvorené v pondelok zostalo napríklad Gymnázium svätého Cyrila a Metoda, rovnako aj Základná škola svätého Svorada a Benedikta a Materská škola svätých anjelov strážcov, ktoré sa nachádzajú v spoločnom areáli na Farskej ulici. Do štrajku sa zapojilo spolu 61 pedagógov týchto škôl.

Ako informoval rodičov riaditeľ spojenej školy Karol Žák, vyučovanie obnovia buď po oficiálnom ukončené štrajku, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov, alebo po individuálnom ukončení štrajku jednotlivých učiteľov v dostatočnom počte. Zatvorená do odvolania je aj Základná škola s Materskou školou svätého Gorazda na sídlisku Chrenová. Do štrajku sa rozhodlo zapojiť aj Piaristické gymnázium svätého Jozefa Kalazanského. „V dňoch 25., 26. a 27. januára nebude v škole prebiehať výchovno-vzdelávací proces. Pokračovanie riadneho vyučovania podľa rozvrhu hodín predpokladáme od štvrtka 28. januára,“ oznámilo vedenie školy rodičom.

Obmedzený režim zaviedli napríklad na Základnej škole kniežaťa Pribinu v centre Nitry, kde sa do štrajku zapojila len časť učiteľov. Ako oznamuje škola na svojej internetovej stránke, žiaci prvého stupňa budú mať denne štyri vyučovacie hodiny, žiaci druhého stupňa päť hodín. V školskej družine zrušili rannú službu, žiaci môžu prísť do školy od 7:30. Štrajk nepocítia študenti Gymnázia na Golianovej ulici, ktoré funguje v plnej prevádzke a vyučuje sa podľa rozvrhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRVláda SR