V Nitrianskom kraji sa spoja poslanci Smeru s figeľovcami

Volby
Členovia okrskovej volebnej komisie začali so sčítavaním hlasov po ukončení hlasovania v 1. kole volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov (VÚC). Bratislava, 9. november 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

NITRA 10. novembra (WEBNOVINY) – V Nitrianskom samosprávnom kraji bude vládnuť koalícia strán Smer-SD – KDH.

Podľa oficálnych výsledkov štatistického úradu obsadí z 54 poslaneckých kresiel 32. Druhá najsilnejšia strana v zastupiteľstve bude SMK so 14 poslancami.

Pravicová koalícia Most-Híd – Nová väčšina-Dohoda – OKS – SaS – SDKÚ-DS získala len tri poslanecké mandáty. Do volieb pritom postavila najviac kandidátov zo všetkých politických strán a koalícií, a to 54.

Politické spektrum nového pléna dotvoria štyria nezávislí poslanci a jeden poslanec za SNS. V súčasnosti vládne v nitrianskom krajskom zastupiteľstve koalícia v zložení Smer-SD – KDH – SDKÚ-DS – ĽS-HZDS s 38 poslancami, v opozícii je SMK s 13 mandátmi a traja poslanci sú nezávislí.

OFICIÁLNE VÝSLEDKY VOLIEB nájdete v TOMTO ČLÁNKU.

Vo volebnom obvode Nitra zvíťazil súčasný krajský poslanec a viceprimátor Nitry Ján Vančo (Smer-SD – KDH), ktorý získal 6 636 hlasov. Druhý skončil riaditeľ Divadla Andreja Bagara a mestský poslanec Ján Greššo (Most-Híd – Nová väčšina-Dohoda – OKS – SaS – SDKÚ-DS).

Viac o voľbách v Nitrianskom samosprávnom kraji sa dozviete ——————————–> TU.

Primátor Vrábel neuspel

Chýbať v pléne nebudú ani známe poslanecké tváre z koalície Smer-SD – KDH ako Marián Radošovský, Renáta Kolenčíková, Pavol Meňky či Juraj Horváth. Za nitriansky obvod sa do zastupiteľstva dostal napríklad aj Peter Oremus (nezávislý), ktorý kandidoval aj na predsedu kraja.

Voľby v obci Nemecká
Foto: SITA/Ján Viazanička

Dostatok hlasov, naopak, nezískal súčasný poslanec a primátor Vrábel Tibor Tóth, ktorý kandidoval za pravicovú koalíciu. Neuspel napríklad ani bývalý predseda kraja Vladislav Borík. Predtým bol v Smere-SD, teraz kandidoval za Stranu občianskej ľavice a získal 755 hlasov.

Vo volebnom obvode Zlaté Moravce sa do zastupiteľstva prebojovali traja kandidáti, všetko súčasní poslanci – Marián Kéry (Smer-SD – KDH), bývalá primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová (nezávislá) a Vladimír Klučiar (Smer-SD – KDH).

Vo volebnom obvode Komárno získala sedem z ôsmich poslaneckých mandátov SMK a jeden koalícia Most-Híd – Nová väčšina-Dohoda – OKS – SaS – SDKÚ-DS. Najviac voličských hlasov dostal primátor Kolárova Árpád Horváth. Primátor Komárna a súčasný poslanec Anton Marek zostal pred bránami krajského parlamentu. Vo volebnom obvode Štúrovo si občania zvolili troch poslancov za SMK – Ivána Farkasa, Lászlóa Szigetiho a Imricha Hugyivára. Iván Farkas bol krajským predsedom SMK v prvom volebnom období, keď bola v Nitrianskom samosprávnom kraji pri moci SMK.

Smer triumfoval aj v Levickom obvode

V šalianskom obvode zvíťazil primátor Šale Martin Alföldi, kandidát pravicovej koalície, zvyšné tri posty obsadili nominanti SMK. Za novozámocký obvod si do zastupiteľstva sadnú ôsmi nominanti koalície Smer-SD – KDH. Aj v levickom obvode triumfovala koalícia Smer-SD – KDH, ktorá tu získala sedem kresiel, jedno obsadí poslanec za SMK a mandát si vybojovala aj nezávislá kandidátka a starostka Veľkých Ludiniec Zita Cseri.

Vo volebnom obvode Topoľčany získal najviac voličských hlasov primátor Topoľčian Peter Baláž (Smer-SD – KDH), ktorý je krajským poslancom aj v súčasnosti. Okrem neho ešte voliči do zastupiteľstva prekrúžkovali ďalších štyroch nominantov koalície Smer-SD – KDH, nezávislého kandidáta Karola Gerháta a nominanta SNS a starostu Solčian Juraja Soboňu.

Poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja sa chcelo stať 255 kandidátov. Svojich nominantov postavilo 20 politických strán a dve koalície, 27 kandidátov bolo nezávislých.

Nitriansky samosprávny kraj
politická strana, koalícia alebo kandidát počet poslancov poradie
SMER-SD, KDH 32 1
SMK-MKP 14 2
NEKA 4 3
MOST-HÍD, SDKÚ-DS, SaS, OKS, NOVA 3 4
SNS 1 5

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iván FarkasJán GreššoJuraj HorváthMarián KéryPeter OremusRenáta KolenčíkováSerafína OstrihoňováTibor TóthVladislav Borík