Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Povodne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prístav v meste Komárno počas zdvihnutej hladiny Dunaja. Komárno, 9. jún 2013. Foto: SITA/Martin Havran
10. júna 2013 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia()

V Nitrianskom kraji trvá mimoriadna situácia

NITRA/KOMÁRNO 10. júna (WEBNOVINY) – V územnom obvode Nitrianskeho kraja naďalej trvá mimoriadna situácia, ktorú vyhlásil 7. júna prednosta Obvodného úradu v Nitre.

V kraji zasahuje viac než stovka hasičov, v teréne je aj 15 kusov špeciálnej techniky.

„Hasiči na úseku Kamenica nad Hronom v blízkosti viaduktu železničného mosta utesňujú priesaky a odčerpávajú vodu,“ informovala hasičská hovorkyňa Silvia Jančovičová.

„Naďalej monitorujú okolie obce Obid a hrádzu medzi Komárnom a obcou Klížska Nemá,“ dodala.

Pobočky nitrianskeho daňového úradu v Komárne a Štúrove, ktoré v piatok pre vysokú hladinu Dunaja zavreli, v pondelok opäť otvorili a fungujú v štandardnej prevádzke. „Keďže sa situácia v Komárne aj Štúrove stabilizovala, daňové úrady sú opäť občanom k dispozícii,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Obrazom: V Komárne plnila polícia a dobrovoľníci vrecia pieskom

Hladiny riek Dunaja a Váhu klesajú

SHMÚ odhaduje hladiny podzemnej vody

Hladiny podzemnej vody v oblasti od Gabčíkova po Štúrovo by mali dosiahnuť 1,5 až dva metre pod terénom. Výnimkou môže byť úzky pás pri Dunaji, kde sa môžu hladiny podzemnej vody priblížiť k úrovni terénu. Údaje vyplývajú z odhadov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), informuje hovorca SHMÚ Ivan Garčár.

„Pokúsili sme sa odhadnúť maximálne výšky hladín podzemných vôd analógiou na základe nameraných údajov počas povodne z augusta roku 2002. Predpokladáme pre oblasť od Sapu po Komárno vzostupy hladín podzemnej vody do 80 cm,“ povedal hydrológ Eugen Kulman zo SHMÚ.

Pre oblasť od Komárna po Štúrovo predpokladá SHMÚ miernejšiu odozvu povodne na Dunaji, vzostupy hladín podzemnej vody prevažne od pol metra po jeden meter a hladiny podzemnej vody by mali dosiahnuť 1,5 až dva metre pod terénom.

Oblasť od Gabčíkova po Komárno až Štúrovo má mierne odlišné geologické zloženie horninového prostredia v porovnaní s územím medzi Bratislavou a Gabčíkovom. Maximálne hodnoty hladín podzemných vôd sa ukážu dva až tri týždne po kulminácii Dunaja. V lokalitách blízko k Dunaju to bude do štyroch dňoch po kulminácii Dunaja.

Hydrológovia predpokladajú, že v oblasti medzi Gabčíkovom a Štúrovom potrvá pokles v priemere štyri až päť týždňov po odznení kulminácie na Dunaji. Hodnotenie SHMÚ treba podľa tlačovej správy považovať za predbežné. Odhady sa odvíjajú z historických meraní SHMÚ a zodpovedajú hydrologickej situácii z pondelňajšieho dopoludnia.

Povodňová situácia na južnom Slovensku sa už upokojila. Dunaj aj Váh naďalej klesajú a čoraz menej je aj prác v súvislosti s utesňovaním priesakov.

V okolí Štúrova sa aj v pondelok sústreďujú záchranné zložky na boj s priesakmi v okolí Kamenice nad Hronom na sútoku Hrona a Dunaja. Vrecami s pieskom zaťažujú hrádzu.

Podľa riaditeľa Správy vnútorných vôd Komárno Slovenského vodohospodárskeho podniku Juraja Feketeho, v okolí Komárna sa robia už len práce menšieho rozsahu, ako je monitorovanie hrádzí a dopĺňanie vriec s pieskom na tých miestach, kde začína presakovať voda. „Teraz začíname boj s vnútornými vodami, musíme posilniť

strojníkov na čerpacích staniciach, ktorí tieto presiaknuté vody dostanú naspäť,“ doplnil Fekete.

V nedeľu sa mestu Komárno prihlásilo 300 až 400 dobrovoľníkov, z ktorých jedna časť plnila vrecia pieskom v meste, väčšia časť však pracovala na hrádzi medzi Komárnom a Kameničnou. S použitím viac ako 10 000 vriec tu spevnili pätu hrádze.

Ďalších asi 4000 vriec bolo pripravených pre prípad potreby. Hladina Dunaja v Komárne už klesla na 838 centimetrov z maximálnej dosiahnutej výšky 888 centimetrov. V Štúrove je o 22 centimetrov nižší ako v čase kulminácie, kedy dosiahol 812 centimetrov. Váh v Kolárove klesol z maximálnej výšky 739 centimetrov o 33 centimetrov.

V Gabčíkove zamestnáva hasičov spodná voda

Napriek poklesu hladiny Dunaja hasičov v Gabčíkove zamestnáva zvýšená hladina spodnej vody. Pri reštaurácii v blízkosti starého koryta Dunaja zasahuje niekoľko hasičských jednotiek s tromi veľkokapacitnými čerpadlami z Dunajskej Stredy, Senice a z Trnavy.

„Sú podporou pre stacionárne čerpadlá, ktoré majú za úlohu znížiť hladinu spodných vôd v danej lokalite,“ vysvetlil hovorca hasičov v Trnavskom kraji Marián Hruška. Medzi obcami Trhová Hradská a Sap už otvorili cestu. V ďalších okresoch Trnavského kraja vrátane okresov v povodí rieky Morava zaznamenali hasiči mierny pokles hladiny na všetkých vodných tokoch.

Polícia upozorňuje, že v okrese Dunajská Streda naďalej zostáva neprejazdný most Medveďov – Vámoszabadi, bývalý hraničný priechod s Maďarskou republikou. Uzatvorený je tiež úsek cesty od Vodného diela Gabčíkovo po Bodíky a asi dvojkilometrový úsek cesty medzi obcami Sap a Medveďov.

Odporúčané články

Obrazom: V Komárne plnila vrecia každá ochotná ruka Nemecký Magdeburg ohrozuje najvyššia voda za 1200 rokov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies