V Nostalgii Legendy filmu i Single Man

Single man
Single man

BRATISLAVA 28. septembra (WBN/PR)- Na prelome septembra a októbra sa v Bratislave uskutoční Filmový festival inakosti, ktorý je nekomerčnou prehliadkou filmov, tematizujúcich život lesieb, gayov, bisexuálnych a transexuálnych ľudí. Dve snímky ponúkne festival i v Nostalgii – adaptáciu románu Christophera Isherwooda SINGLE MAN v réžii Toma Forda, ktorej hlavný predstaviteľ Colin Firth získal Cenu pre najlepšieho herca na MFF Benátky 2009, a melancholický príbeh (skoro) milostného trojuholníka IMAGINÁRNE LÁSKY v réžii iba 21-ročného Xaviera Dolana, ktorý bol s úspechom uvedený na MFF Cannes 2010.

V októbri sa v Nostalgii naplno rozbehne cyklus Legendy filmu, ktorého ambíciou je ponúknuť kolekciu významných filmových diel, reprezentujúcich dôležité momenty v dejinách svetovej i domácej kinematografie. Diváci sa môžu tešiť na zábavný animovaný film podľa slávnej knihy Georgea Orwella o nebezpečenstve totalitných systémov FARMA ZVIERAT, ktorý v Nostalgii prisľúbil osobne uviesť nestor slovenskej filmovej kritiky Pavel Branko, v programe nebude chýbať ani legendárny psychothriller majstra napätia a hrôzy Alfreda Hitchcocka PSYCHO, najkontroverznejší film Michelangela Antonioniho – americké road-movie ZABRISKIE POINT, či mystický príbeh o sile a moci lásky PRELOMIŤ VLNY v réžii Larsa von Triera. Zo zlatého fondu slovenskej kinematografie ponúkne Nostalgia sugestívnu drámu Petra Solana z prostredia koncentračného tábora počas 2. svetovej vojny BOXER A SMRŤ a tragikomickú frašku o bláznovstve ako droge života VTÁČKOVIA, SIROTY A BLÁZNI v réžii Juraja Jakubiska.

Lahôdkou pre všetkých priaznivcov dobrej komédie bude určite októbrový Profil Woodyho Allena, legendárneho amerického herca a režiséra, ktorého filmy odrážajú pocity súčasných intelektuálov, ich citové frustrácie a posadnutosť psychoanalýzou. Protagonistom kultovej komédie zo 70. rokov ZAHRAJ TO ZNOVU, SAM, nakrútenej podľa Allenovej divadelnej hry, je roztržitý mladý filmový kritik Allan Felix, ktorý v prítomnosti žien nedá dohromady poriadnu vetu. Hrdinkami romantickej komédie VICKY CRISTINA BARCELONA, ocenenej Zlatým glóbusom, sú dve mladé Američanky, ktoré trávia leto v Barcelone. Po svojom španielskom výlete, ktorý vyniesol herečke Penélope Cruz Oscara, sa Woody Allen vrátil nakrútiť svoj jubilejný 40. film do milovaného New Yorku, na dôverne známy Manhattan, kde sa odhráva dej jeho najnovšej komédie UŽÍVAJ SI, AKO SA LEN DÁ!

Tvorbu legiend svetovej kinematografie každú jeseň prináša i prehliadka Projekt 100, z ktorého aktuálnej ponuky Nostalgia v októbri uvedie dve snímky. Najlepší európsky film roka BIELA STUHA rakúskeho režiséra Michaela Hanekeho, ocenený Zlatou palmou na MFF Cannes 2009, podáva sugestívny obraz o morálnom úpadku spoločnosti v predvečer vojny. Najnovšia snímka slávneho poľského režiséra Andrzeja Wajdu SVÄTÁ TRÁVA, ocenená na MFF Berlín 2009 i Cenou európskej kritiky za najlepší film roka, je zamyslením sa nad úzkou hranicou života a smrti.

Aj z distribučných noviniek posledných mesiacov zaradila Nostalgia do svojho októbrového programu niekoľko zaujímavých titulov. Kriminálny thriller KAJÍNEK o najznámejšom českom väzňovi súčasnosti, z ktorého sa vďaka úteku z väzenskej pevnosti Mírov stala legenda, nakrútil ako svoj debut režisér Petr Jákl. Mysteriózne sci-fi POČIATOK v brilantnej réžii Christophera Nolana sa odohráva v intímnom a neohraničenom svete snov. Film PÚŠTNY KVET vznikol podľa autobiografickej knihy Waris Dirie, ktorá vyrastala v Somálsku a po svojom úteku do Londýna sa stala jednou z najznámejších svetových topmodeliek, aby na vrchole kariéry zasvätila svoj život boju proti ženskej obriezke. Nostalgický príbeh o vášnivých snoch BAARIA, v ktorom režisér Giusseppe Tornatore zachytáva životné osudy troch generácií jednej sicílskej rodiny, láka i vďaka hudbe Ennia Morricone. Horká komédia režisérky Lone Scherfig o divokom dospievaní v divokých šesťdesiatych ŠKOLA ŽIVOTA sa odohráva v predbeatlesovskom Londýne, kde upäté malomeštiacke pomery dávajú ťažko tušiť, že „sweet sixties” klopú na dvere…

FK NOSTALGIA program

29.09. SINGLE MAN Tom Ford, USA, 2009 (Filmový festival inakosti)

30.09. IMAGINÁRIUM DR. PARNASSA Terry Gilliam, Fr./Brit., 2009

01.10. IMAGINÁRNE LÁSKY Xavier Dolan, Kanada, 2010 (Filmový festival inakosti)

04.10. FARMA ZVIERAT John Halas a Joy Batchelor, Brit., 1954

06.10. BIELA STUHA Michael Haneke, Rak./Nem./Fr., 2009

07.10. KAJÍNEK Petr Jákl, ČR, 2010

08.10. ZAHRAJ TO ZNOVU, SAM Herbert Ross, USA, 1972

11.10. PSYCHO Alfred Hitchcock, USA, 1960

13.10. POČIATOK Christopher Nolan, USA/Brit., 2010

14.10. BOXER A SMRŤ Peter Solan, SR, 1962

15.10. VICKY CRISTINA BARCELONA Woody Allen, Špan./USA, 2008

18.10. ZABRISKIE POINT Michelangelo Antonioni, USA, 1970

20.10. PÚŠTNY KVET Sherry Hormann, Brit./Nem., 2009

21.10. SVÄTÁ TRÁVA Andrzej Wajda, Poľ., 2009

22.10. UŽÍVAJ SI, AKO SA LEN DÁ! Woody Allen, USA/Fr., 2009

25.10. PRELOMIŤ VLNY Lars von Trier, Dán./Švéd., 1996

27.10. BAARIA Giusseppe Tornatore, Tal., 2009

28.10. VTÁČKOVIA, SIROTY A BLÁZNI Juraj Jakubisko, SR/Fr., 1969

29.10. ŠKOLA ŽIVOTA Lone Scherfig, Brit., 2009

Predstavenia: vždy o 19.00 hod., pokiaľ nie je uvedené inak.

VSTUP NA PREDSTAVENIA VO FK NOSTALGIA JE MOŽNÝ I BEZ ČLENSKÉHO PREUKAZU!

Lístky a preukazy je možné zakúpiť v pokladni 1/2 hod. pred predstavením. Cena lístkov 1,8 – 2,6 € .

FK Nostalgia sa nachádza v budove Stavebnej fakulty STU v Bratislave na adrese Imricha Karvaša 2

(vchod cez označenú rampu na rohu Radlinského a Imricha Karvaša). Technické vybavenie = zvuk: mono, projektor: 2x MEO IV, plátno: 11x5m. Aktuálny program a viac informácii na www.nostalgia.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christopher NolanColin FirthJuraj JakubiskoLars von TrierMichael HanekePenélope CruzWaris DirieWoody Allen
Firmy a inštitúcie Kino Nostalgia