V obciach na Južnej Morave strhnú po tornáde vyše 60 domov, nehlásia žiadnych nezvestných

Tornádo na Južnej Morave
Tornádo na Južnej Morave po sebe zanechalo obrovské škody. Foto: twitter.com.
  • aktualizované 26. júna 16:36

Český premiér Andrej Babiš v sobotu navštívil obec Stebno na severe Česka, ktorú vo štvrtok značne poškodila veľmi silná búrka. Predseda českej vlády prišiel do obce skontrolovať škody po veternej smršti a stretol sa s miestnym obyvateľmi, ktorí odstraňujú škody a snažia sa zabezpečiť svoje domy. Informujú o tom portály TN.cz a iDNES.cz.

Babiš sa počas svojej návštevy vyjadril, že štát pomôže Stebnu podobne ako obciam na juhu Moravy, ktoré vo štvrtok zasiahlo tornádo.

Tornádo, ale slabšie ako na Morave, sa zrejme prehnalo aj Stebnom. To však odborníci ešte nepotvrdili. „Podľa toho, čo nám povedali svedkovia, si myslíme, že to bolo menšie tornádo, ale ešte to nemáme potvrdené,“ povedal ešte v piatok Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu. Vyšetrovanie pokračovalo aj v sobotu.

Búranie domov

V juhomoravských obciach, ktoré vo štvrtok zasiahlo tornádo, bude treba strhnúť desiatky domov. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, kde sú poškodené stovky domov, postupne obchádzajú statici. Tí zatiaľ k likvidácii určili 61 domov. Povedal to juhomoravský hajtman Jan Grolich, ktorého cituje spravodajský portál Novinky.cz.

V postihnutej oblasti nie je nikto nezvestný. Vyčíňanie extrémneho počasia si tak vyžiadalo päť mŕtvych a desiatky zranených. Grolich a tamojší hasiči vyzvali dobrovoľníkov, ktorí chcú prísť pomáhať pri odstraňovaní škôd v juhomoravských obciach postihnutých tornádom, by tam zatiaľ nemali jazdiť.

Kolabuje doprava

V oblasti totiž kolabuje doprava a cesty je potrebné udržiavať voľné pre integrovaný záchranný systém, miestnych obyvateľov a ťažkú techniku, informuje spravodajský portál iDNES.cz.

„Viem, že je to ťažké. A veľmi si vážim ponúk pomoci. Som na mieste a hasiči ma prosia, aby sem aktuálne nikto nejazdil na vlastnú päsť. Potrebujem voľné príjazdové cesty na odpratanie toho najhoršieho. Váš čas príde. Veľmi ďakujem za pochopenie a trpezlivosť,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter Grolich.

Zriadili piaty sektor

Výzvu na sociálnej sieti zverejnili aj juhomoravskí hasiči, podľa ktorých by mali dobrovoľníci vyčkať, pretože „situácia je na mieste dopravne komplikovaná“. Zároveň uviedli, že ak chcú ľudia pomôcť, v súčasnosti je lepšia finančnú pomoc.

Hasiči tiež informovali, že zriadili piaty sektor zásahu v obci Pánov pri Hodoníne, kde tiež spôsobilo extrémne počasie škody. Ďalšie štyri sektory sú obce Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky.

Odpratávajú škody

Vo všetkých obciach odpratávajú škody. Na Břeclavsku a Hodonínsku zasahuje podľa portálu iDNES.cz zhruba tisícka hasičov, 160 členov armády, ale aj 200 policajtov a psychológovia. Obyvateľom pomáhajú aj dobrovoľníci.

O všetkých ľudí bez strechy nad hlavou je postarané. Väčšina odišla k príbuzným, malá časť prespáva v priestoroch vyčlenených obcami. Materiálnej pomoci, ktorú dosiaľ nazhromaždili rôzne zbierky, je podľa hajtmana dosť. Pomoc zhromažďujú v sklade v Hodoníne a netreba ju tak voziť do postihnutej oblasti.

Zriadia informačné miesta

Grolich po zasadnutí krízového štábu oznámil, že v obciach zriadia informačné miesta, „aby ľudia, ktorí potrebujú pomoc alebo ju, naopak, ponúkajú, vedeli, kam sa obrátiť, ako postupovať“. Centrá budú zbierať požiadavky od starostov aj jednotlivcov.

Dostať sa do postihnutých oblastí autom je veľmi náročné, keďže takmer všade pracuje ťažká technika. Práce v lokalite komplikujú aj autá dobrovoľníkov a polícia ich žiada, aby ich preparkovali na určené plochy. Do obcí sa dostanú miestni obyvatelia a záchranári.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Babiš